Doğuma özel stereogram kartlarının doğum ağrısı algısına etkisi
Effect of focus on birth-specific stereogram cards on perception of delivery pain
- Tez No: 493268
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma; doğum eyleminin birinci evresinde odaklanma ve dikkati başka yöne çekmek amacıyla özel olarak hazırlanan ve uygulanan stereogram kartların, algılanan doğum ağrısına etkisini belirlemek amacıyla prospektif deneysel randomize kontrollü klinik çalışma olarak planlandı. Çalışma örneklemini, yapıldığı tarihleri arasında T.C Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul İli Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkezi Doğumhane'sinde çalışma kabul kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 60 gebe (30 Doğumda stereogram odaklama grubu, 30 kontrol grubu ) oluşturdu. Verilerin toplanmasında; Gebe Tanıtım Formu, Doğum Eylemi İzlem Formu, Visual Analog Skala (VAS), Doğumda Stereogram odaklama kartları (DSO-K), Durumluk Anksiyete Ölçeği (STAI form TX –I), Doğum sonu değerlendirme formu, Doğum sonu konfor ölçeği (DSKÖ) kullanıldı. DSO grubunda bulunan katılımcıların latent faz, aktif faz ve geçiş fazı boyunca kontraksiyonları sırasında stereogram kartlarla odaklanması sağlandı. DSO grubundaki katılımcılara iki saatte bir odaklanma öncesi ve sonrası VAS uygulandı. Kontrol grubundaki katılımcılara ise sadece iki saatte bir VAS uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study is planned as a prospective randomized controlled clinical study with the purpose of determining the impact of stereogram cards which are prepared and applied with the purpose of focusing and drawing the attention to another direction in the first stage of delivery, on the perceived labour pain. The study population consists of 60 pregnant women (30 Stereogram focusing cards in Birth group and 30 control group) in the Republic of Turkey Ministry of Health, Public Hospitals Administration of Turkey, İstanbul Province Beyoğlu Public Hospitals Union General Secretariat, Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Delivery Room during the study period who meet the study acceptance criteria and agreed to participate. Pregnant introduction form, labour inspection form, Visual Analog Scale (VAS), Stereogram focusing cards in Birth (SFCB), State Anxiety Inventory (STAI form TX-I),postpartum evaluation form, postpartum comfort scale (DSKÖ) were used to collect data. It was ensured that the participants in SFCB group focused with stereogram cards during their contractions in the latent phase, active phase and transition phase. VAS was applied to the participants in SFCB group in every two hours before and after focusing. VAS was applied to the participants in control group only in every two hours.