Aşırı harabiyete uğramış kanal tedavisi görmüş dişlerde geleneksel yöntemle hazırlanan ve güncel yöntemlerle zirkonyum dioksit içerikli hazırlanan; Sabit protezlerle restore edilmiş farklı mil-çekirdek sistemlerinin karşılaştırılması
Comparision between post and core systems restored with traditional and uptodate zirconium dioxide restorati̇on in endodontically treated teeth
  1. Tez No: 493267
  2. Yazar: MAHMUT ÖMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; aşırı harabiyete uğramış dişlerin geleneksel ve güncel yöntemlerle hazırlanmış mil-çekirdek sistemlerinin dişler üzerinde oluşturmuş olduğu etkilerin karşılaştırılmasıdır. Bu karşılaştırılmanın yapılabilmesi için; 60 adet üst kanin dişi mine- sement sınırından kesilerek ayrıldı. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra 3 farklı grup oluşturuldu.(n=20) Birinci grupta geleneksel yöntemle hazırlanmış olan nikel krom alaşımlarından oluşan mil-çekirdek sistemleri hazırlandı. İkinci grupda reçine akriliğinden hazırlanan mil-çekirdek maketleri bilgisayar destekli tarama ünitesi tarafından taranarak iki saatlik sinter proğramı ile zirkonyum oksit bloklarından mil-çekirdek sistemleri hazırlandı. Üçüncü grupda ise reçine akriliğinden hazırlanan mil-çekirdek maketleri bilgisayar destekli tarama ünitesi tarafından taranarak 30 dakikalık sinter programı ile monolitik zirkonyum bloklarından mil-çekirdek sistemleri hazırlanmıştır. Hazırlanmış olan mil- çekirdek sistemleri hazır olan diş köklerine reçine esaslı siman ile simante edilmiştir. Örnekler: akrilik kalıpları gömülmüştür. Örneklere üniversal test cihazında 1mm/dk hız ile 135 derece açı ile dişlerin uzun aksenlerine basma kuvveti uygulanmıştır. Başarısızlık oluştuğu anda değerer kaydedilmiştir. Kırılma değerleri tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of using multiple materials constructed with traditional and updated methods for the preparation of post-core system used in endodontically treated teeth and the effect of the types of the post-core system on the success rate of the prosthesis 60 maxillary canines were detached from the crown part at the cemento-enamel junction level , teeth were divided into 3 main groups (n=20)group 1 the post and core systems were prepared with traditional casting technique group 2 the resin pattern models were scanned with cad/cam scanners and the post-core were constructed from zirconium dioxide for 2 hrs sintering time and goup 3 the resin pattern models were scanned with cad/cam scanners the post-core systems were constructed from monolithic zirconium for ashort 30 mins sintering time. The consrtucted post-core systems were cemented to the prepared roots by resin based lutting cements, the specimens were embedded in acrylic resin models, all of the specimens were loaded at 135 degree angle to the long axis of the teeth with a universal test machine at acrosshead speed of 1mm/min untill failure take place, ''the data were collected and analyzed with ANOVA one way followed by Tukey HSD tests.