Nikotin verilen sıçanlarda C vitamini uygulamasının kemik iyileşmesi üzerine olan etkisinin histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Effects of vitamin C on bone healing in nicotine-treated rats. - A histopathological and immunohistochemical study.
- Tez No: 493273
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tütün kullanımı en büyük toplumsal sağlık problemlerinden birisidir. Tütünün içerisinde bulunan nikotinin kemik iyileşmesini geciktirdiği bilinmektedir. Biz de bu çalışmada nikotin verilen sıçanlarda, C vitamini desteğinin kemik iyileşmesi üzerinde olumlu etkisi olup olmadığını histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda 52 adet Sprague-Dawley erkek sıçan kontrol, C vitamini, nikotin ve nikotin+C vitamini olmak üzere 4 ana gruba ayrılmıştır. Her gün vücut ağırlıkları ölçülerek, 4 hafta süreyle nikotin gruplarına 2 mg/kg/gün dozunda nikotin 12 saat ara ile subkutanöz olarak enjekte edilmiştir. Kontrol ve C vitamini gruplarına ise aynı anda aynı miktarda serum fizyolojik subkutanöz olarak enjekte edilmiştir. 4 hafta sonunda tüm sıçanlarda genel anestezi altında tibia defekti oluşturulmuştur. Postoperatif olarak subkutanöz enjeksiyonlar aynı şekilde devam ederken, C vitamini gruplarına ise postoperatif ilk 3 gün ve sonrasında gün aşırı 200 mg/kg dozunda C vitamini intraperitoneal olarak enjekte edilmiş ve gruplardaki sıçanların yarısı postoperatif 7. günde diğer yarısı ise postoperatif 21. günde sakrifiye edilmiştir. Sakrifikasyon esanasında toplanan kan örnekleri ile kan kotinin düzeyi belirlenmiş, tibia örnekleri de histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmiştir. Kan kotinin değerinin nikotin+C vitamini gruplarında nikotin gruplarına oranla anlamlı derecede düşük olduğu gözlenmiştir. Histopatolojik olarak nikotinin özellikle 21. gün gruplarında iltihap, nekroz ve fibrozisi anlamlı düzeyde arttırdığı; yeni kemik yapımı ve kemik iyileşme skorunu anlamlı düzeyde azalttığı; immünohistokimyasal olarak HIF-1 ve VEGF düzeyini arttırdığı; BMP-2 düzeyini düşürdüğü gözlenmiştir. Sadece C vitamini verilen gruplarda kemik iyileşmesinde kontrol grubuna oranla anlamlı bir değişiklik olmamasına rağmen nikotinle birlikte verilen C vitamininin negatif değerleri kontrol grubuna yaklaştırdığı ve iyileşmeyi pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tobacco use is a common social problem. Nicotine, the principal pharmacologically active chemical in tobacco, has been shown to delay the bone healing. The purpose of this study was determine the effects of vitamin C on bone healing in nicotine-treated rats. 52 male Sprague Dawley rats were divided as control group (C, n=10), vitamin C group (vC, n=14), nicotine group (N, n=14) and nicotine+vitamin C group (N+vC, n=14). N and N+vC recieved nicotine as 1 mg/kg body weight injected subcutanously at intervals of 12h starting 28 days before surgery. Other groups recieved injections of saline on the same schedule as described N and N+vC. Each animals was weighed daily throughout the study to adjust the administered dose. After 28 days, bone defects were created on the right tibia of animals. vC and N+vC groups recieved vitamin C (200mg/kg) intraperitoneally for 3 days after surgery. From postoperative day 4, vitamin C dosages were given every other day until the end of the experiment. The subcutanous injections of nicotine or saline were continued throughout the study period. The animals were killed 7 and 21 days after surgery. Bone healing was evaluated histopathologically and immunohistochemically. Bone healing of N group showed a delay compared to C and vC groups. Bone healing of N+vC group showed more advanced healing than N group. Vitamin C acted as a adjuvant agent balancing the adverse effect of nicotine on bone healing.