Greft ugulanan kemik defektlerinde jelatin-trombin matriks yapıştırıcılarının kemik iyileşmesi üzerine etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of gelatin-thrombin matrix adhesives on bone healing in grafted bone defects
  1. Tez No: 493274
  2. Yazar: METİN BERK KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmamızın amacı, cerrahi işlemlerde son yıllarda hemostaz sağlamak, pıhtı oluşumuna yardımcı olmak ve sekonder kanama riskini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmakta olan Floseal Hemostatic Matrix (FHM) isimli lokal hemostatik ajanın tek başına veya allogreft ile kullanımının 7. ve 28. günlerdeki kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesidir. Yaptığımız çalışmada toplam 46 adet Sprague Dawley türü erkek sıçan kullanıldı. Sıçanların sağ tibialarında kemik defekti oluşturuldu. Defekt oluşturulan sıçanlar 4 ayrı gruba ayrılarak ilk gruptaki sıçanlara hemostatik ajan, ikinci gruptaki sıçanlara allojenik kemik grefti, üçüncü gruptaki sıçanlara hemostatik ajan ve allojenik kemik grefti karışımı yerleştirildi. Dörüncü gruba ise herhangi bir ajan uygulanmadı. Kemik dokusu iyileşmesi, 7. ve 28. günlerde yaptığımız histopatolojik incelemeyle değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre, hemostatik ajanın tek başına veya allojenik greft ile birlikte kullanımında kemik iyileşmesi üzerine doku parametrelerinde istatistiksel açıdan anlamlı fark oluşmadığını tespit edildi. Sonuç olarak, FHM'nin tek başına ya da allojenik kemik greftleri ile birlikte topikal uygulanmasının kemik iyileşmesi üzerine olumlu ya da olumsuz etkisi olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the effects of Floseal Hemostatic Matrix (FHM) alone or with allograft on bone healing at 7th and 28th days of histopathologic evaluation, which is used to provide hemostasis in recent years in surgical procedures, to assist in clot formation and to remove the risk of secondary bleeding. A total of 46 male Sprague Dawley rats were used in the study. We created a bone defect in the right tibia of the rats. The defected rats were divided into 4 groups and the first group of rats were applied with local hemostatic agent, the second group with allogeneic bone grafts, and the third group with mixture of hemostatic agent and allogeneic bone grafts. No agent was applied to the fourth group. We evaluated bone tissue healing in our study with a histopathological examination on the 7th and 28th days. According to the findings of our study, we found no statistically significant difference in tissue parameters on bone healing when using local hemostatic agent alone or with allogeneic grafts. In conclusion, we conclude that topical application of FHM alone or with allogeneic bone grafts do not have a positive or negative effect on bone healing.