Bilinçsiz hastaya bakım veren hasta yakınlarındaki bakım yükü
Caregiver burden among patient-relatives of unconscious patients
- Tez No: 493292
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ AŞTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bakım yükünü üstlenmiş bireylerin, yoğun stres, güçsüzlük, çaresizlik ve yetersizlik hissettiği bilinmektedir. Bakım yükünü inceleyen çalışmalarda hastaların bilinç durumu değerlendirilmemiştir. Bu çalışma ile bilinçsiz hastaya bakım veren hasta yakınlarındaki bakım yükünün belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya bilinci kapalı hastanın bakımından sorumlu olan, araştırmaya katılmaya istekli olan, 18 yaş üstü 55 hasta yakını alındı. Çalışmada bütün örneklem grubu bilinci kapalı hasta yakınlarından oluşmaktadır, bu nedenle herhangi bir gruplama yapılmamıştır. Veriler; bireylerin ve hastaların bireysel özelliklerini içeren Bilgi Formu, GKS, ZBVYÖ ve BDE ile toplandı ve sonuçlar yorumlandı. Bu çalışmada hastaların %25,7'sinde hemipleji, %25,1'inde konuşamama, %23,4'ünde yutma güçlüğü, %16,2'sinde anlama zorluğu ve %9,6'sında bilinç bulanıklığı/kişilik değişikliği olduğu görüldü. Bakım veren bireylerin %78,2'si bakım verme nedeniyle sağlığının olumsuz olarak etkilendiğini ifade etti ve en sık yaşadıkları sağlık problemleri ise sırasıyla uyku bozukluğu, yorgunluk, enerji kaybı, baş ağrısı, çabuk öfkelenme ve kilo kaybı olarak belirlendi. Bakım veren bireylerin %76,4'nün bakım verme konusunda deneyimi olmadığı ve hastanın iletişim, temizlik ve banyo, boşaltım, hareket, beslenme, güvenli ortam sağlama/sürdürme ve giyinme aktivitesini gerçekleştirmesinde zorluk yaşadığı belirlendi. Araştırmada Bakım Yükü Ölçeği'nin puan ortalaması 32,92±15,9 olarak belirlendi ve bu sonuç çalışmadaki bireylerin bakım yükünün yüksek olduğunu gösterdi. Ancak Bakım Yükü Ölçeği' nden alınan puanlar ile Glasgow Koma Skalası'ndan alınan puanlar arasında ilişki olmadığı görüldü. Diğer yandan ZBVYÖ'inden alınan puanlar ile BDE alınan puanlar arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
It is known that individuals who undertake the burden of care experience intense stress, weakness, helplessness and inadequacy. The consciousness of patients has not been assessed in many studies that have overlooked the burden of care. This study aimed to determine the caregiver burden with unconscious patients in patient care. Approximately 55 subjects over the age of 18 who were responsible for the care of the unconscious offspring and were willing to participate in the study were included. In the study, the whole sample group consists of unconscious patient relatives, so no grouping was done. Data; The information form including the sociodemographic characteristics of the individuals and the patients was collected with GCS, ZBI and BDI and the results were interpreted. In this study, it was observed that 25.7% of the patients had hemiplegia, 25.1% can not speak, 23.4% had difficulty swallowing, 16.2% had difficulty understanding and 9.6% had personality changes. 78.2% of the caregivers stated that their health was negatively affected due to care and the most common health problems were sleep disorder, fatigue, energy loss, headache, irritability and weight loss respectively. It was determined that 76.4% of caregivers had no experience of care and that the patient had difficulty communicating, cleaning and bathing, discharging, moving, feeding, maintaining a safe environment and performing dressing activities. The mean score of the Zarit's Burden Interview in our study was 32.92±15.9 and this result showed that the burden of care for the individuals in the study was high. However, it was observed that there was no relationship between the scores obtained from the Zarit's Burden Interview and the scores obtained from the Glasgow Coma Scale. On the other hand, it was determined that there was a significant positive correlation between ZBI scores and BDI scores.