Hemşirelerin lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel ve interseks bireylere yönelik tutumlarının belirlenmesi
Attitudes of nurses towards lesbian, gay, bisexual, transsexual and intersex indivdiuals
- Tez No: 493291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel ve interseks bireylere yönelik tutumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya başlamadan önce bir üniversitenin etik kurulundan onay alınmıştır. Ardından araştırmanın yapılabilmesi için biri kamu üniversitesi, diğer dördü eğitim ve araştırma hastanesi olmak üzere toplam beş hastanede çalışan hemşireler üzerinde çalışmanın yapılabilmesi için izin başvurusunda bulunulmuştur. İlgili hastanelerin dördünden izin alınmış birinden ise izin alınamamıştır. İzin alınan dört kamu hastanesinde olasılıksız örnekleme yöntemi ile hastanelerde çalışmakta olan yaklaşık 100'er hemşireden veri toplanması amaçlanmıştır. Çalışma örneklemine ilgili hastanelerde en az bir yıldır çalışan ve hemşirelik diploma programlarından mezun olmuş olan hemşireler dahil edilmiştir. Veriler toplamda 449 hemşireden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ile dini inanç skalası ve Hudson-Ricketts Homofobi Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin Türkçe'ye geçerlik ve güvenirliği Sakallı Uğurlu tarafından 2001 yılında yapılmıştır. Ölçekten alınan ortalama puan düzeyi arttıkça homofobi düzeyi de artmaktadır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, Croncbach alfa iç tutarlılık analizi, parametrik (t-testi ve Anova) ve nonparametrik (Mann Whitney U ve Kruskal Wallis) testler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelerin homofobi düzeylerinin yüksek olduğu ve LGBTİ bireylere yönelik tutumlarının eğitim, LGBTİ bireyle tanışık olma, tanışıklık derecesi, dini inanç, hastanelerin bulunduğu bölgeler gibi faktörlere bağlı olarak değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive design to determine the attitudes of nurses towards lesbian, gay, bisexual, transsexual and intersexual individuals in public hospitals. Ethical approval was got by ethics committee of a university before starting the research. In order to be able to conduct research after the ethical approval, author approved to the directorships of five hospitals –one of them was a university and others were training and research hospitals- for getting permission. Except for one hospital, the other four hospitals' directorships let to perform study in their hospitals. In the four granted public hospitals, it was aimed to gather data from approximately 100 nurses in each hospital with nonrandomize sampling method. The study sample included nurses who worked in the relevant hospitals for at least one year and graduated from nursing diploma programs. The data were collected from 449 nurses. The personal information form, the religious belief scale and the Hudson-Ricketts Homophobia Scale were used to collect data. The validity and reliability of the scale was assessed by Sakallı Uğurlu in 2001. As the mean score level of the scale increases, the level of homophobia also increases. Number, percentage, mean, Croncbach alpha internal consistency, parametric (t-test and Anova) and nonparametric (Mann Whitney U and Kruskal Wallis) tests were used by using SPSS.21 program for data analyzing. It was determined that the homophobia levels of the nurses were high and the attitudes towards the LGBTI individuals changed according to the factors such as education, acquaintance with the LGBTI individuals, level of acquaintance, religious beliefs, areas where the hospitals were located.