Erişkin yoğun bakım ünitelerinin sürdürülebilirlik kriterleri açısından değerlendirilmesi: Ankara'daki eğitim araştırma hastaneleri örneklerinin karşılaştırılması
Evaluation of adult intensive care units in terms of sustainability criteria: Comparison of the training and research hospital samples in Ankara
  1. Tez No: 573346
  2. Yazar: MELİKE KARAKAŞ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL AYÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sağlık yapıları kompleks yüksek enerji tüketimine gerek duyulan ve yüksek oranda teknik gereklilikleri olan 7 gün 24 saat hizmet veren içinde tıbbi idari ve destek personeli barındıran yüksek performanslı binalardır. Bu yapılarda yüksek teknolojiye sahip havalandırma aydınlatma enerji sistemlerine ve yüksek kirletici özellikleri olan atıkların yönetim ve transferine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra insanların bu yapılarda iyileşebilmesi, çalışabilmesi ve hasta yakınlarını ziyaret edebilmesi için rahat ve kaliteli bir ortam sağlanmalıdır. Bu nedenle sağlık yapılarının çevreyle dost olması, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik açısından önem taşımaktadır. Sürdürülebilir bir sağlık altyapısı ile enerji tasarrufu sağlayıp karbon gazı emisyon oranı azaltılacağı gibi seçilen otomasyon sistemleriyle birlikte verimlilik optimizasyonunun sağlanıp, kalitenin artırılması da amaçlanmaktadır. Bunun için çağdaş sağlık yapı tasarımlarının, planlama ve yapım aşamasında sürdürülebilirlik ilkelerinin yer aldığı standart, yönetmelik, şartname ve sözleşmelerle desteklenmesinde yarar görülmektedir. Sağlık yapıları alanında uygulama ve standardizasyon safhasında ülkemizde henüz sürdürülebilir sağlık yapıları oluşturmak adına bilinçli bir politikanın oluşturulmadığı görülmektedir. Bu çalışmada hastanelerde hizmetin sürekliliğinin, fonksiyonelliğin, hasta ve çalışan personelin konfor ve hijyenik ortam koşullarının önemli olduğu, enerji tüketimi yüksek olan erişkin yoğun bakım üniteleri ele alınmıştır. Alan çalışmasında Ankara ili kapsamında aktif hizmet veren kamu hastanelerinin erişkin yoğun bakım ünitelerinde mevcut durum tespiti yapılarak, yeni yapılacak ya da revize edilecek erişkin yoğun bakım ünitelerinde sürdürülebilir tasarıma yönelik kriterlerin yer aldığı yönlendirici bir kılavuz oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health facilities are complex, high-performance buildings providing 24/7 service with medical administrative and support personnel that require high energy consumption and have high technical requirements. High-tech ventilation, lighting energy systems, management and transfer of wastes that have high pollutant properties are needed in these buildings. In addition, a comfortable and quality environment should be provided in these buildings for patients to get well, work and visit their relatives. For this reason, environmentally friendly health buildings are important for economic, social and environmental sustainability. With a sustainable health infrastructure, energy savings and carbon gas emission rate will be reduced, as well as improving the efficiency optimization and increasing the quality is aimed with the selected automation systems. For this purpose, it is beneficial to support modern health building designs with standards, regulations, specifications and contracts which include the principles of sustainability in planning and construction period. In the field of health facilities, at the implementation and standardization stage, it is seen that a conscious policy has not been established for sustainable health buildings in our country. In this study the importance of service continuity in hospitals, functionality, comfort and hygienic conditions of patients and employees and adult intensive care units with high energy consumption are discussed. In the field study, it is aimed to establish a guiding guide for revised or to be built newly adult intensive care units that includes criteria for sustainable design by determining the current situation in adult intensive care units of public hospitals serving in Ankara.