Yenidoğan sarılıklarında etyolojik faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 49330
  2. Yazar: RAMAZAN YÜKSEL GÜRSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada kiniğimizin yenidoğan ünitesinde yatan hiperbilirübinemili 975 bebeğin dosyalan retrospektif olarak incelendi. Yenidoğanlar hematolojik parametreleri, kaçıncı gebelikten doğduğu, doğum şekli, doğum ağırlığı, kabul ağırlığı, yaşı, sarılık görülme yaşı, bilirubin pik yaşı, ABO ve Rh uygunsuzluğu, prematürite, kan extravazasyonu, polistemi, Down sendromu, hipotiroidi, enfeksiyon, yetersiz sıvı ve kalori alımı yönlerinden araştırıldı. ABO uygunsuzluğu %21.23, Rh uygunsuzluğu %7.07, ABO+Rh uygunsuzluğu %2.91, prematürite %12.3, Kan extravazasyonu %0.92, Polistemi %2.7, enfeksiyon %2.6, düşük doğum ağırlığı %4.9, yetersiz sıvı kalori alımı %10.7, diğer nedenler (Down sendromu, hipotiroidi, diabetik anne bebeği, barsak obstrüksiyonu, akut böbrek yetmezliği, G-6PD eksikliği, subgrup uygunsuzluğu) %3.86, nedeni açıklanamayan hiperbilirübinemi %30.5 olarak saptandı. Kan uyuşmazlığı olan bebeklerde sarılığın daha erken farkedildiği, daha çok exchange transfüzyon uygulandığı gözlendi. Prematür bebeklerin, matür bebeklere göre daha uzun süre fototerapi aldıkları saptandı. 246 bebeğe 319 exchange transfüzyon işlemi yapıldığı, mortalite oranının bebek sayısına göre %1.2, işlem sayısına göre %0.9 olduğu görüldü. Sonuç olarak; Ülkemizde neonatal hiperbilirübineminin etyolojilerini aydınlatmak için değişik bölgelerde çok merkezli araştırmaların yapılması gerektiği kanısına varıldı. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 975 newborns with hyperbilirubinemia saw at newborn unit of department of pediatrics of Gülhane Military Medical Academy were evaluated retrospectively. Characteristics of the newborns including parity of their mothers, pattern of birth, birth weight, weight at time of admission, postnatal age, age at jaundice was first noticed, blood extravasation, polycythemia, Down's syndrome, hypothyroidism, infection, inadequete fluid and calory intake, age at peak bilirubin level, ABO and Rh incompatibilities, prematurety were recorded. Medical conditions associated with hyperbilirubinemia in the jaundiced newborns were ABO incompatibility 207 (21.23%), Rh incompatibility 69 (7.07%), blood extravazation 9 (0.92%), polycythemia 27 (2.7%), infection 26 (2.6%), low birth weight 48 (4.9%), inadequate fluid and calory intake 105 (10.7%), and others 38 (3.8%) including Down's syndrome, hypothyroidism, newborn from diabetic mother, renal failure, G-6PD deficiency, etc. Of the newborns, 297 (30.5%) had unexplained hyperbilirubinemia. It was observed that the babies with blood incompatability needed exchange transfusion more frequently and their jaundice had been observed earlier. It was also noted premature newborns exposed to phototherapy for longer time than that of mature ones. Three hundred and nineteen exchange transfusion procedures were performed on 246 newborns with hyperbilirubinemia. The mortality rate of exchange transfusion procedures was 0.9%. In conclusion, it was ascertained that the cause of hyperbilirubinemia remained unexplained in a considerable number of cases. However, percentage of postnatal weight loss' was an important etiologic factor. We suggest those multicenter studies in different regions are necessary to disclose etiologic factors of neonatal hyperbilirubinemia in our country. 35