Demir eksikliği anemisi bulunan çocuklarda tedavi öncesi ve sonrası eritrosit içi GSH-Px, Cu, ZnSOD değerleri
- Tez No: 49329
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAKİR TANINDI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Bu çalışmada DEA patogenezine ışık tutabileceği düşüncesiyle tedaviden önce, retikülosit krizi şeklinde yanıtın beklendiği tedavinin 5. günü ve replasmanın tamamlanmasından sonra eritrosit içi GSH-Px ve SOD ölçümleri yaparak bu enzimlerin nasıl etkilendiğini ortaya koymaya çalıştık. Sonuçların U/ml ve U/grHb birimiyle ifade edilmesiyle eritrosit içi GSH-Px değerlerinin hastalığın her üç safhasında da kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı değişiklik göstermediği saptandı. SOD enziminin ise U/grHb birimiyle ifade edildiğinde tedavi öncesi ve tedavinin 5. günü düzeylerinin kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü. Replasman tamamlandıktan sonra ölçülen U/grHb birimindeki enzim değeri ile hastalığın her üç safhasındaki U/ml cinsinden SOD düzeylerinin kontrol grubundan istatistiksel olarak farklı olmadığı saptandı. DEA'nde eritrositlerdeki hemoglobin azalmış olduğundan SOD değerlerinin U/grHb birimiyle ifadesindeki artışın gerçek yükselmeyi yansıtmayan relatif bir artış olabileceği düşünüldü. Özetle; Demir eksikliği anemisinde eritrosit içi GSH-Px ve SOD enzimlerinin tanı, tedavi ve nekahat safhalarında artmış ya da azalmış olarak ölçülebileceği, bunun veriler için seçilen birimlere bağlı olduğu kanaatine varıldı. Bu çalışmada antioksidan enzimlerin Demir eksikliği anemisi'nde rolü olduğuna dair bir bulguya rastlanmadı. 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the activities of GSH-Px and SOD before, on the 5th day of therapy and lastly at the end of therapy are measured in erythrocytes of iron deficiency anemia patients. The aim of the study was to identify whether and how these enzymes are varied in iron deficiency anemia and to find whether they are being affected with therapy. When the results are expressed as U/ml and U/grHb for GSH-Px we couldn't find any statistically significant difference between control and patient groups throughout the study.. SOD when expressed as U/grHb was found to be higher in pretreatment and on- treatment groups. Post-treatment SOD levels expressed as U/grHb and all SOD levels expressed as U/ml were not statistically different. In EDA the decrease in Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration (MCHC) may explain the relative increase in SOD expressed as U/grHb. In summary we concluded that levels of the antioxidant enzymes may be measured decreased, increased or normal in IDA. The difference may be explained by the choice of denominators. In this study we couldn't find any evidence regarding the role(s) of GSH-Px and SOD in Iron deficiency anemia. 24