Prematüre anemisinde rekombinant insan eritropoetini uygulaması
Recombinant human erythropoietin in the treatment of anemia of prematurity
  1. Tez No: 49331
  2. Yazar: ARİF BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Prematüre anemisi özellikle 32 haftanın altında doğmuş yenidoğanlarda Hb değerinin, altı-sekizinci haftalarda düşüklük göstermesidir. Anemi nedeniyle prematürelerin yansından fazlasına eritrosit transfuzyonu yapılmaktadır. Transfüzyonun risklerinin daha iyi belirlenmesiyle alternatif çözüm yollan geliştirilmeye çalışılmış ve eritropoetin uygulaması gündeme gelmiştir. Prematüre anemisini önlemede rekombinant eritropoetinin etkinliğini belirlemek amacıyla tedavi grubundaki(n=17) prematüre bebeğe altı hafta süreyle haftada iki kez subkütan olarak 200 Ü/kg rHuEPO uygulandı ve oral olarak 5Ü/gün E vitamini ve 3-5 mg/kg/gün demir verildi Kontrol grubundaki (n=17) bebeklere sadece oral demir ve E vitamini verildi ve bebekler 6 ay süreyle takip edildi Eritropoetin uygulanan grupta serum eritropoetin düzeyi, retikülosit sayısı ve Hct değerleri çalışmanın 4. ve 7.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Anemia of prematurity is defined as a postnatal fall in hemoglobin concentration between sixth and eight weeks, especially in the newborns born at less than 32 weeks of gestation. Packed red cell transfusion is being applied to more than half of the premature infants with anemia. As the risks of transfusion were being better understood, alternative ways of treatment has been tried and erythropoietin therapy has became popular. In order to determine the role of recombinant erythropoietin in preventing premature anemia, recombinant human erythropoietin (rHuEPO) 200 U/kg twice a week,subcutaneousry, vitamin E 5 Ü/day, orally, and oral elemental iron 3-5 mg/kg/day were given to the 17 premature infants in the treatment group. Newborns were followed for six months.