Jinekolojik kanserli kadınlarda plıssıt modeli doğrultusunda yapılan cinsel danışmanlığın etkinliği
Activity of sexual counseling in the direction of plissit model in women with gynecological cancer
- Tez No: 493302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma jinekolojik kanser tedavisi gören kadınlarda PLISSIT modeli doğrultusunda yapılan cinsel danışmanlığın etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmış deneysel, prospektif bir çalışmadır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Polikliniği'nde Mart 2015 - Mart 2017 tarihleri arasında deneysel olarak yürütülmüştür. Jinekolojik kanser cerrahi operasyonu geçiren toplam 60 over, endometriyum ve serviks kanserli kadın örneklem kapsamına alınmıştır. İlk değerlendirme sırasında; Hasta Tanılama Formu, Cinsel Öykü Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (KCFİ) ve Kadın Cinsel Memnuniyet Ölçeği (KCMÖ) kullanılmıştır. İlk değerlendirmede kullanılan Cinsel Öykü Formu, KCFİ ve KCMÖ son değerlendirmede tüm kadınlara tekrar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an experimental, prospective study designed to determine the effectiveness of sexual counseling in the PLISSIT model in women with gynecological cancer treatment. The research was conducted between March 2015 and March 2017 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul University Istanbul Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology. A total of 60 women with over overs, endometrium and cervical cancer during the initial evaluation; Patient Identification Form, Sexual Story Form, Female Sexual Function Index (FSFI) and Sexual Satisfactory Scale for Women (SSS-W) were used. The Sexual History Form, FSFI and SSS-W used in the initial evaluation was reapplied to all women at the final evaluation.