Meme kanseri hastalarında tedavi ilişkili nötropeni gelişimini etkileyen risk faktörleri
Risk factors affecting development of treatment associated neutropenia in breast cancer patients
  1. Tez No: 361458
  2. Yazar: ALPER SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AŞÇIOĞLU HAYRAN, PROF. DR. M. Kadri ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada sistemik kemoterapi alan meme kanseri hastalarında kemoterapinin indüklediği nötropeni (CIN) gelişimini etkileyen tedavi ilişkili ve hasta ilişkili risk faktörlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2006-2013 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde sistemik antrasiklin, taksan ve CMF kemoterapileri alan 679 kadın meme kanseri hastası dahil edilmiştir. Primer koloni stimüle edici faktör profilaksisi alan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Doz değişimi ve koloni stimüle edici faktörler ile sekonder profilaksi etkisini dışlamak için hastaların ilk kez nötropeniye girdikleri kemoterapi kürü dikkate alınmıştır. Hastaların demografik özellikleri (yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), menapozal durum, komorbiditeler, Charlson Komorbidite İndeksi (CKİ) skoru), uygulanan tedaviler (cerrahi türü, kemoterapi rejimi, radyoterapi alma durumu, trastuzumab alma durumu) ve tedavi öncesi tam kan sayımı parametreleri (beyaz küre sayısı, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, nötrofil/lenfosit oranı) ile ilişkili veriler tıbbi kayıtlardan retrospektif olarak toplanmıştır. Bu değişkenler ile tedavi ilişkili nötropeni gelişimi/şiddeti arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate treatment and patient related risk factors that influence development of chemotherapy induced neutropenia (CIN). Material and Method: 679 female breast cancer patients who received anthracycline, taxane or CMF containing chemotherapy regimens between 2006-2013 in Hacettepe University Oncology Hospital were participated in this study. Patients who received granulocyte colony stimulating factor as primary prophylaxis were excluded. To exclude impact of using colony stimulating factors as secondary prophylaxis and alternation in chemotherapy doses, we took into account the chemotherapy cycle in which neutropenia developed first. Data about demographic characteristics ( age, body mass index (BMI), menopausal status, comorbidities, Charlson Comorbidty Index score), treatment modalities ( type of surgery, chemotherapy regimen, receiving radiotherapy or trastuzumab), pretreatment blood count parameters ( white blood cell count, absolute neutrophil count, lymphocyte count, neutrophil/lymphocyte ratio) of patients were collected retrospectively from medical records. The relationship between these variables and development/severity of chemotherapy induced neutropenia was examined.