Hipoksi ve hiperkapninin insan embriyonik böbrek hücre membranında (hek293) TRPM2 kanal aktivitesine etkisinin patch clamp tekniği ve enzimatik ölçümler ile araştırılması
Study of effect on TRPM2 channel activity of hypoxia and hypercapnia in human embryonic kidney (HEK293) cell membrane with patch clamp tecnique and enzymatic measurement
- Tez No: 493308
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada HEK293 hücrelerine hipoksi ve hiperkapni uygulanmasında Zn, Se ve GSH'un etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda HEK293 hücrelerinde; normoksi, hipoksi, hipoksi+Zn, hipoksi+Se, hipoksi+GSH, hiperkapni, hiperkapni+Zn, hiperkapni+Se, hiperkapni+GSH grupları oluşturuldu. Normoksi, hipoksi ve hiperkapni gruplarından 30 dk ve 60 dk gaz karışımları geçirildi, diğer gruplar Zn, Se ve GSH ile inkübe edildikten sonra gaz karışımları geçirildi. 30 dk ve 60 dk hipoksi ve hiperkapni gruplarının MDA ve LDH değerlerinin, 30 dk ve 60 dk normoksi gruplarının aynı değerlerine göre anlamlı olarak arttığı; Zn, Se ve GSH ile inkübe edildikten sonra 30 dk ve 60 hipoksi ve hiperkapni uygulanan grupların MDA ve LDH değerlerinin ise 30 dk ve 60 dk hipoksi ve hiperkapni gruplarının aynı değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı seviyede azaldığı tespit edildi. 30 dk ve 60 dk hipoksi ve hiperkapni gruplarında ortalama Ca++ akım yoğunluğunun 30 dk ve 60 dk normoksi gruplarının aynı değerlerine göre anlamlı artış gösterdiğini tespit ettik. Zn, Se ve GSH ile inkübe edildikten sonra 30 dk ve 60 dk hipoksi ve hiperkapni uygulanan gruplarda ortalama Ca++ akım yoğunluğunun 30 dk ve 60 dk hipoksi ve hiperkapni gruplarının aynı değerlerine göre anlamlı olarak azaldığı tespit edildi. Ayrıca hipoksi ve hiperkapni uygulama süresinin artışının oksidatif stresi anlamlı olarak arttığı bulundu. Sonuç olarak; hipoksi ve hiperkapninin oksidatif stres aracılığıyla hücre membran hasarına neden olduğu Zn, Se ve GSH'un bu zararlı etkilerden hücre membranını koruyabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of Zn, Se and GSH on the application of hypoxia and hypercapnia to HEK293 cells. In our study, study groups were categorized as normoxia, hypoxia, hypoxia+Zn, hypoxia+Se, hypoxia+GSH, hypercapnia, hypercapnia+Zn, hypercapnia+Se and hypercapnia+GSH in HEK293 cells. Normoxia, hypoxia and hypercapnia groups were exposed to gasses mixture for 30 and 60 min while other groups were incubated with Zn, Se and GSH before being exposed to the gas mixtures. It was determined that a significant increase in MDA and LDH levels in groups that hypoxia and hypercapnia for 30 and 60 min to compared with groups that were normoxia groups and a decrease in MDA and LDH levels in groups that were 30 and 60 min hypoxia and hypercapnia after incubation with Zn, Se and GSH versus same values of hypoxia and hypercapnia groups. We found that Ca++ current densities in 30 and 60 min hypoxia and hypercapnia groups were significantly increased compared to same values of normoxia groups. In addition, it was found that Ca++ current densities in 30 and 60 min hypoxia and hypercapnia groups after incubation with Zn, Se and GSH decreased significantly compared to same values in hypoxia and hypercapnia groups. Furthermore, it was shown that oxidative stress raised as the duration of hypoxia and hypercapnia exposure increased. In conclusion, hypoxia and hypercapnia increased caused cellular membrane damage, while addition of Zn, Se and GSH may protect the cell membrane from these damaging effects.