Kronik obstrüktif akciğer hastalığında laktik asit düzeyleri
Lactic acid levels in chronic obstructive lung disease
- Tez No: 71372
- Danışmanlar: PROF. DR. H. HÜSREV HATEMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
53 ÖZET: Bu çalışmada KOAH ı olan hipoksemideki hastaların istirahat halindeki açlık ve lokiuk laktik asit düzeylerinin sağlıklı erişkinlerin istirahat halindeki açlık ve tokluk laktik asit düzeyleri ile karşılaştırılması ve hu düzeylerin solunum fonksiyon testleri, arteriel kan gazlan, kan HC03 düzeyi, yaş ve açlık kan glukozu gibi parametrelerle ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 1997 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bronkopnömoloji Servisine yatırılan 3 5 KOAH h ve 14 sağlıklı erişkin dahil edildi. Çalışmamıza alman bireylerde açlık ve tokluk venöz laktik asit düzeyi, arteriel oksijen parsiyel basincı(P02), arteriel karbondioksit parsiyel basıncı (PC02), arteriel oksijen satürasyonu(S02), arteriel kan bikarbonat dtizeyi(HC03), arteriel kan PH'ı, açlık kan glikozu, birinci saniye zorlu expirasyon volümü(FEV i), zorlu vital kapasite(FVC), Tiffeneau indeksi(FEVl/FVC), vital kapasite(VC) incelemeleri yapıldı. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olup hipoksemideki bireylerin istirahat halindeki açlık ve îokiuk laktik asit düzeyleri KOAFI ı olmayan sağlıklı erişkin bireylerin istirahat halindeki açlık ve tokluk laktik asit düzeylerinden anlamlı olarak yüksek saptandı. Ancak laktik asit ile hipoksi arasında korrelasyon gözlenmedi. laktik asit ile hipoksi arasında korrelasyon saptanmaması laktik asitteki bu yüksekliğin direkt olarak hipoksi ile ilişkiiendirilemeyeceği ya da sadece hipoksi nedeniyle ortaya çıkmadığını düşündürmektedir.KOAH' i olan bireylerde ve sağlıklı erişkin grupta, başta arteriel kandaki oksijen parsiyel basıncı (PO2) olmak üzere PCO2, SO2, PH, FEV1, FVC, VC, yaş ve glikoz düzeyi gibi parametreler ile açlık ve tokluk laktik asidi arasında korrelasyon saptanmadı.Bu da KOAH m ağırlığını belirleyen faktörler ve akciğer hastalığının şiddeti ile kan laktik asit yüksekliği arasında direkt bir ilişki olmadığını ya da KAOH Islarda istirahat halindeki hiperlaktateminin sadece hipoksidcn doğan basit anaerobik metabolizma varlığı ile açıklanamayacağını göstermektedir. KOAH î olan bireylerde arteriel kan HCO3 düzeyi ile açlık ve tokluk laktik asidi arasında pozitif korrelasyon saptanmıştır. Bu bulgu KOAH'ı olan respiratuvar asidozdaki bireylerde hiperkapninin yanı sıra laktik asideminin de kompans:uuar HCO3 tutulumu üzerine etkili olduğunu göstermektedir KOAH ı olanlarda ve sağlıklı erişkinlerde açlık laktık asidi ile tokluk laktik asidi arasında anlamlı fark saptanamamıştır. Bu da tokluğun ya da yemek sonrası glikoz yükselmesinin kan laktik asidini anlamlı olarak değiştirmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUM M A R Y: in this study w e aimed to conıpare the fasting and post-meal venous iactate levels of COPD patients with healthy subjects and search for correlation amongst arteriel blood gases, pulmonary function tests, arteriel HCO3 levels, age, fasting plasma giucosc and arteriei blood iactate levels. Our study has included 35 hospitalized COPD patients in Broncopneurnologia department of the istanbul University Cerrahpaşa Medical Facuity and 14 healty adults. Fasting and post-meal blood iactate levels, arterieî oxyoen pressure(PO2), arterieî carbondioxide pressures(PCO2), arteriel oxygen saturations(SO2), arteriel blood bicarbonate leveîs(HCO3), arteriel blood PH, fasting plasma glucose, forced expiratory volume in öne second(FEVl), forced vital capacitv(F VC), vital capacity(VC), Tiffeneau index(FEVl/FVC) were measured in COPD patients and healthy subjects. The fasting and post-meal iactate levels of COPD patients in resting position were higher than healthy subjects' iactate levels. But there vvas no eorreiation between iactate İevels and PÖ2. This finciing suggests that increased iactate levels of COPD patients is not related directly to hypoxia ör isn't the result of hypoxemia itself. W e have found no eorreiation between iactate levels and PÖ2, PC02, SO2, PH, FEVİ, FVC, FEV1/FVC, VC, age, glucose both in patients with COPD and healthy subjects, This observatioıı means that there is no relationship between the facîors that determine the severity of COPD and blood lacîate levels. And aiso the increase in bloodlactate levels of COPD patients isn't the result of only hypoxemia ör presence of anaerobic metabolism due îo hypoxia. There was positive correlation betvveen arteriel biood HCO3 and iactate levels This finding suggests thai besides hypercarbia, blood lactate levels also may affect the compansatory HCO3 increasing in COPD patients vvith respiratory acidosis. in both groups there were no difference between fasting and post-meal lactate levels. This shovvs that increasing in plasma glucose after meal doesn't affect plasma lactaîe levels.