Temporomandibular rahatsızlığın postür ve pedobarografik ölçüm sonuçları ile ilişkisinin araştırılması
An investigation of the relationship between temporomandibular disorder with posture and pedobarographic analysis
- Tez No: 493316
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmanın amacı, Temporomandibular Rahatsızlığı olan ve sağlıklı temporomandibular ekleme sahip kontrol grubunu oluşturan bireylerde tüm vücut postürünü ve plantar basınç dağılımlarını değerlendirmektir. Çene ağrısı ile başvuran, Temporomandibular Rahatsızlıklarda Araştırma Teşhis Kriterleri (TMR/ATK) ile tanısı konulmuş 18-35 yaş aralığındaki 30 kişilik çalışma grubu ve aynı yaş aralığındaki sağlıklı 30 kişilik kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Her iki gruba da dört yönlü fotoğraf çekimi ile ölçüm yapan PostureScreen Mobile® (PSM) programı kullanılarak ve New York Postür Skalası (NYPS) ile posterior ve lateralden global postüral değerlendirme yapıldı. Statik pedobarografik ölçümler alındı. PSM ile yapılan postür ölçümlerinde gruplar kendi aralarında anterior ve posterior yönden karşılaştırıldığında gruplar arası istatistiksel anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0.05), sagittal plandaki değerlendirmede ise sağ ve sol yandan diz translasyon ve angulasyonunda fark bulundu (p0,05). Sol yandan yapılan ölçümlerde ise boyun, göğüs, alt sırt ve gövde postürü ile toplam skorlar yönünden gruplar arası farklılık belirlendi (p0,05). Sonuç olarak, postürdeki dizilim bozukluklarının TMR gelişmesine etken olabileceği veya TMR sonucu postürde dizilim bozukluklarının karşımıza çıkabileceği görüldü. Postüral bozuklukların fizyoterapist tarafından değerlendirilip, postüral düzgünlük egzersizleri verilmesi TMR gelişmesini önlemede veya TMR tedavisinde etkin role sahip olacağı kanısında bulunuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is, to evaluate the whole body posture and plantar pressure distributions in individuals with Temporomandibular Disorder and also in people with healthy temporomandibular joints. A study group aged between 18-35 years, 30 patients, who were diagnosed with Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (RDC/TMD) who applied us with jaw pain and 30 healthy people at the same age range as a control group were included in the study. Both groups received global postural assessments by using PostureScreen Mobile® (PSM) program which is using four side photographs and the New York Posture Scale (NYPS). Static pedobarographic measurements were taken. There was no statistically significant difference between groups from anterior and posterior posture assesments in using PSM (p>0.05). On the right and left lateral sagittal plane, knee translation and angulation were significantly different (p0,05). On the left side, there was difference between the groups in terms of total scores, neck, chest, lower back and trunk posture (p0.05). In conclusion, postural misalignments may result in development of TMD or as a consequence of Temporomandibular Disorder. Assessment of postural alignment and giving postural alignment exercises by physiotherapists will play an active role in preventing or treating TMD.