Ortodontik metal ve seramik braketlerin yapıştırılmasında kullanılan primersiz tek adımlık sistemin mikrosızıntı ve bağlanma dayanımlarının farklı adeziv sistemleri ile in vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of microleakage and bond strength of one-step sysyem without primer used in bonding of orthodontic metal and ceramic brackets with different adhesive systems
- Tez No: 536837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOKAKOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızın amacı farklı tip braketlerin yapıştırılmasında kullanılan primersiz tek adımlık adeziv sistemin etkinliğini mikrosızıntı ve bağlanma dayanımı açısından in vitro koşullar altında farklı adeziv sistemler ile karşılaştırmaktır. Çalışmamızda mikrosızıntı ve bağlanma dayanımının değerlendirileceği örnekler metal ve seramik braketlerin uygulandığı 2 ana gruba, ardından da farklı adeziv sistemlerin kullanıldığı 3 alt gruba ayrılarak, 6 grup oluşturulmuştur (n=12). Braket yapıştırılmış tüm dişler termal siklus işlemine tabi tutulmuştur. Mikrosızıntı örneklerine boyama işlemleri uygulanıp, her dişten 2 kesit alınmıştır. Bağlanma dayanımı örneklerine ise sıyırma testleri uygulanıp, bağlanma dayanıklılıkları ölçülmüştür. Mikrosızıntı ve kopma bölgeleri stereomikroskop altında incelenerek, mikrosızıntı ve AAE skorlamaları yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Asitlenen-yıkanan ve primersiz tek adımlık sistemlerin mikrosızıntı skorları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the efficacy of the one step adhesive system without primer used for bonding different types of brackets with different adhesive system under in vitro conditions in terms of microleakage and shear bond strength. In this study, the microleakage and shear bond strength samples were divided into 2 groups including metal and ceramic brackets and then divided into 3 subgroups used different adhesive systems and finally 6 groups were formed (n=12). Thermocycling was performed to all teeth. Microleakage samples were applied to dye penetration and two parallel longitudinal sections were taken from each sample. The shear bond strength tests were performed and SBS values were measured. The microleakage and failure sites were assessed with microleakage scores and ARI using a stereomicroscope. Data were analyzed statistically. When microleakage scores were considered, there was no statistical difference between conventional acid-etching system and one step adhesive system without primer.