Alzheimer hastalığında davranışsal semptomlar ve mikrobiyota ilişkisi
Relation between behavioral symptoms and microbiota in alzheimer's disease
  1. Tez No: 493332
  2. Yazar: FATMA BETÜL ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YILDIRIM, PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Alzheimer bellekteki yıkımla seyreden bir demans türüdür. En önemli semptom kognitif yıkım olmakla birlikte hastalıkla artan davranış bozuklukları bakım verenler için daha yorucu bir hale gelebilmektedir. Bu nedenle, davranışsal semptomların tedavisi daha önceliklidir. Son zamanlarda nörolojik hastalıkların insan mikrobiyotasıyla ilişkili olduğunu gösterir yayınlar artmaktadır. Mikrobiyota kaynaklı tedavi yaklaşımlarının davranışsal semptomların tedavisinde de yer edinmesi kaçınılmazdır fakat öncelikle nörolojik hastalık olan Alzheimer ile mikrobiyota arasındaki ilişkinin detaylı şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bildiğimiz kadarıyla Alzheimer hastalığında davranışsal semptomlar ile mikrobiyotanın ilişkisini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu ilişkiye ışık tutmak amacıyla yapılan bu pilot çalışmaya 13 Alzheimer hastası ile demografik olarak eşleştirilmiş 9 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara Nöropsikiyatrik Envanter, Geriyatrik Depresyon Ölçeği ve Standardize Mini Mental Durum Testi uygulanmıştır. Fekal örnek alınıp 16S rRNA Next Generation Sekanslama analizi yapılmış, mikrobiyota kompozisyonu ile davranış skorlarının korelasyonuna bakılmıştır. Hasta grubunda davranışsal bozukluklar anlamlı derecede yüksek çıkarken korelasyon sonuçlarına bakıldığında davranış skorlarının mikrobiyota kompozisyonundaki değişimle kısmen korele olduğu görülmüştür. Bu, Alzheimer'da davranış bozukluklarının bakterilerle ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, ileri çalışmalarla altta yatan mekanizmaların bulunup yeni ve invaziv olmayan tedavi yöntemlerinin bulunması için basamak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer is the type of dementia causing problems with memory, cognitive skills, and behaviors.. Although the most important symptom is memory loss, adverse behavioral symptoms are challenging to deal with for caregivers. Therefore, disease modifying interventions must urgently be developed. Recently many studies published investigating the relationship between microbiota and neurodegenerative diseases. Microbiota approach is surely going to take place in treatment of behavioral symptoms but first it is needed to get clear how behavior is related to microbiota. To our knowledge, there is no study reporting on relationship between behavioral symptoms and microbiota in Alzheimer's disease. To shed light on the potential relationship, a cohort of 22 people (13 Alzheimer patients and 9 healthy controls) were recruited into the study. Neuropsychiatric Inventory, Geriatric Depression Scale and Mini Mental State Examination tests were applied to all participants. Fecal samples were also collected to profile bacterial microbiota by sequencing 16S rRNA. Results suggest that there is a correlation between behavioral symptoms and alterations in microbiota composition This pilot study opens a previously uncharted field of research for the treatment and the management of the disease. The study also is expected to lead to more comprehensive clinical studies in search of non-invasive treatment options for behavioral symptoms in Alzheimer's disease.