Acil servis hekimlerinin radyasyondan korunma farkındalığı
Radiation protection awareness of emergency physicians
  1. Tez No: 493347
  2. Yazar: BAŞAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOGAY EVRİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ÖZAN SANHAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, İlk ve Acil Yardım, Radiology and Nuclear Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Acil hekimlerine hızlı ve doğru tanısal bilgi sağlaması nedeni ile son yıllarda acil servislerde tanısal radyolojik işlemlerin uygulanması artmıştır. Bu çalışma ile Türkiye'de acil servislerde çalışan hekimlerin radyasyondan korunma farkındalığının belirlenmesi amaçlandı. Ağustos 2017 ile Ocak 2018 tarihleri arasında yürütülen çalışmaya katılma çağrısı ve çalışmaya konu anket hekimler ile online olarak paylaşıldı. Elde edilen veriler SPSS 15.0 Windows bilgisayar programı ile tanımlayıcı istatistik yapılarak belirlendi. Çalışmaya katılan 226 hekimin yalnızca %31,9'u görüntüleme modalitelerini hastanın maruz kalacağı radyasyon açısından doğru sıralayabilmiştir. Bir toraks BT'nin yaklaşık kaç akciğer grafisine eşdeğer hasta dozu oluşturduğu sorusuna %42,5'i doğru yanıt vermiş; %39,4'ü ise dozu daha düşük tahmin etmiştir. %30,1'i iyonizan radyasyon kullanmayan beyin diffizyon MRG'nin yüksek radyasyon dozu oluşturan bir modalite olduğunu düşünmektedir. Katılımcıların %35,8'i radyasyon güvenliği veya hastanın/çalışanın radyasyondan korunması konusunda herhangi bir eğitim almadığını, %68,6'sı radyasyondan korunma ve hasta dozu ile ilgili bilgisine güvenmediğini, %92'si bu konularda fazla eğitim almak istediğini belirtmiştir. Çalışmaya katılan hekimlerin radyasyon farkındalığı düşük bulunmuştur, bu konuda farkındalığı artırıcı çalışmalar yapılmalıdır. Eğitim eksikliği üzerinde durulmalı ve çözüm önerileri getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The use of imaging tests in emergency departments has grown dramatically in recent years, driven in part by the rapid and accurate diagnostic information it can provide to the emergency physician. The aim of the study was to assess the radiation awareness of emergency physicians. Invitation to take part in our survey has been shared online with emergency physicians from August 2017 to January 2018. Statistical analysis of the data obtained was performed by“SPSS 15.0 for windows”program. Only 31,9% of the 226 physicians who took part in the survey was able to rank the given imaging tests in order of decreasing ionising radiation exposure. 42,5% of the respondents were aware of the chest x-ray dose equivalent of a chest CT. 39,4% of the participants incorrectly stated that a diffusion-weighted brain magnetic resonance imaging (MRI) entails a larger dose of radiation when compared to the other tests. 35,8% of the respondents stated they have not received any form of education regarding radiation safety or radiation protection. 68,6% of them were not confident with their current level of radiation dose and radiation protection knowledge. 92% of the respondents were willing to be further trained on the subject. The radiation protection awareness of the physicians is poor and education in this regard can be beneficial.