Akreditasyon belgesine sahip özel hastanelerdeki hemşirelerin, güçlendirme algıları ve yöneticilerinin liderlik davranışını algılamaları
Perceptions of nurses empowerment and the leadership behaviors that the nurses perceive in their managers in private hospitals with accreditation documentation
- Tez No: 493377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin psikolojik ve işyeri güçlendirme algılarıyla yöneticilerinde algıladıkları liderlik davranışını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Mart-Mayıs 2016 tarihlerinde İstanbul ilinde JCI akreditasyonuna sahip özel hastanelerden araştırmaya katılmayı kabul eden dokuz hastanede çalışan 351 hemşire ile yapılmıştır. Veriler, Tanıtım Formu, Güçlendirme Algısı Ölçeği (GAÖ), Hemşirelik İşyeri Güçlendirme Ölçeği (HİGÖ) ve Liderlik Davranışı Ölçeği (LDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Kolmogorov-Smirnov, Kruskal-Wallis, Mann Whitney U ve Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 28, yarıdan fazlası bekâr (%62,7), çoğunluğu kadın (%74,9) ve (%74,6) servis hemşiresidir. Hemşirelerin yarıya yakını (%42,5) lisans mezunu, %30,8'i Cerrahi birimde, yarıdan fazlası (%60,7) vardiyalı olarak çalışmakta ve yaklaşık yarısı (%49,6) düşünerek harcama yapmaktadır. %28,8'i katılımcı bir lidere sahip olup yarıdan fazlası (%69,8) kendini güçlü hissetmektedir. Hemşirelerin güçlendirme (3,89) ve liderlik davranışları algısı (3,97) yüksek, yapısal güçlendirme algısı (3,36) orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted as a descriptive and correlational study in order to determine the leadership behaviors that the nurses perceive in the managers with the perceptions of psychological and workplace empowerment. Materials and Methods: The study was conducted as a descriptive study with 351 nurses working in nine hospitals who agreed to participate in the survey from private hospitals having JCI accreditation in the province of Istanbul in March-May 2016. Data collection tools were used for“Socio-Demographic Form”, Perception of Empowerment Instrument (PEI), CWEQ-II: Conditions of Work Effectiveness Questionnaire-II (CWEQ) and Leadership Behavior Scale (LBS). Descriptive statistical methods Kolmogorov-Smirnov, Kruskal-Wallis, Mann Whitney U and Spearman Correlation tests were used in the evaluation of the data. Findings: The average age of participants was 28, more than half (%62,7), majority (%74,9) and service nurses (%74,6). Approximately half of the nurses are undergraduates (%42,5), are working in the surgical unit (%30,8), over half (%60,7) and almost half are thinking of spending (%49,6). Have a participant lead (%28,8) and more than half feel strong (%69,8). Nurses' empowerment (3,89) and leadership behavior perception (3,97) were high and structural reinforcement perception (3,36) was moderate.