Prostat iğne biyopsi ve radikal prostatektomi materyallerinde gleason skor korelasyonu
Gleason score correlation on between prostate needle biopsy and radical prostatectomy materials
- Tez No: 493387
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Prostat kanseri dünya genelinde erkeklerde en sık görülen ikinci kanserdir. Hastaların çoğu 60 yaş üzerindedir. Erken tanıda digital rektal muayene, serum PSA düzeyi, transrektal USG kombinasyonu önemlidir. TRUS eşliğinde alınan biyopsi ile adenokarsinom tanısı konan hastaya klinik özellikleri de uygunsa radikal prostatektomi (RP) planlanır. Prostat kanserlerinin büyük kısmı periferik zondan gelişen asiner adenokarsinomdur. Dr. Donald Gleason, yaklaşık 50 yıl önce prostat kanseri için farklı histolojik kalıplara dayalı bir derecelendirme sistemi oluşturdu. Bu sistem çeşitli değişikliklerle geçerliliğini halen korumaktadır. Prostat adenokarsinomunda prognozla yakın ilişkisi ve tedaviyi belirlemede önemli rolü bulunan bu sistemde Uluslararası Ürolojik Patoloji Topluluğu (ISUP) tarafından 2005 yılında ve en son olarak da 2014 yılında yeni güncellemeler yapılmıştır. İğne biyopsilerinde hedef radikal prostatektomi materyallerindeki Gleason grade skoru ve prognozu en yakın olasılıkla belirleyebilmektir. Bu çalışma iğne biyopsi ve RP materyalleri arasındaki Gleason skor, tümör volümü ve tümör lateralitesi yönünden uyumu saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya iğne biyopsi ve RP materyali bulunan 112 hasta dahil edildi. Tümör alanlarının Gleason gradeleri, son güncellemeler dikkate alınarak tekrar değerlendirildi. Tümör hacmi iğne biyopsilerinde uzunluğa, RP materyallerinde pozitif blok sayısına göre belirlendi. Tümör lateralitesi ise, biyopsi ve RP materyallerinde, unilateral ya da bilateral olarak değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Hastaların yaş ortalaması 64,84 olup, iğne biyopsi ve RP materyallerinin tümünde asiner tip prostat adenokarsinomu bulunmaktaydı. Gleason grade skoru, tümör volümü ve tümör lateralitesi yönünden iğne biyopsi ve RP materyalleri arasındaki uyumsuzluk istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ancak Gleason grade skoru ve tümör volümü arttıkça uyumda artış olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most common cancer in men worldwide. Most of the patients are over 60 years. The combination of digital rectal examination, transrectal ultrasonography and serum PSA represents a powerful diagnostic triad for the detection of early prostatic carcinoma. The patients are applied radical prostatectomy (RP), who had diagnosis of adenocarcinom with needle biopsy, if their health states permit to operation. A large amount of prostatic cancers are acinar adenocarcinoma that develops from peripheral zone. About 50 years ago, Dr. Donald Gleason created a grading system for prostate cancer based on its different histologic patterns. Currently, this system protects its validity with various changes. Gleason grading system, is closely related to prognosis of prostate adenocarcinoma and has an important role in determination of therapy, were made new updates in 2005 by International Society of Urological Pathology (ISUP). The latest updates was made in 2014. The goal of needle biopsies can most likely determine Gleason score and prognosis in RP material. The aim of this study was to determine concordance of Gleason score, tumor volüme and tumor laterality on between prostate needle biopsy and following RP materials. The study was performed with 112 patients who have needle biopsy and RP materials. Gleason grades of the tumoral areas have been evaluated by considering the new grading system. Tumor volumes were calculated by the number of positive blocks. And tumor laterality was evaluated unilaterally or bilaterally. Statistical analysis was performed on the obtained data. Mean age of the patients was 64,84 and all of needle biopsy and RP materials had acinar type prostate adenocarcinoma. Gleason score, tomur volüme and tumor laterality discordance of between needle biopsy and RP materials was found statistically significant. However, the concordance is increasing as Gleason score and tumor volüme increases.