Preoperatif hipovoleminin değerlendirilmesinde inferior vena kava ultrasonografisi
Inferior vena cava ultrasonography in assessment of preoperative hypovolemi̇a
  1. Tez No: 493410
  2. Yazar: ŞEVKİ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TUNCER UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Perioperatif hipovolemi, hipotansiyon, artmış bulantı kusma, yetersiz organ perfüzyonu ve azalmış doku oksijenasyonuna sebep olabilir. Preoperatif barsak hazırlığı sıvı kaybını artırmaktadır. İnferior vena kava (İVK) ultrasonografisi, intravasküler volüm durumunun noninvaziv, kolay, hızlı ve güvenilir bir göstergesidir. Bu çalışmada, preoperatif İVK ultrasonografisinin anestezi indüksiyonu sonrası gelişen hipotansiyonu ön görmede ve barsak hazırlığı yapılan hastalarda oluşan hipovolemiyi tespitte etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışma prospektif gözlemsel olarak planlandı. Genel anestezi altında gastrointestinal cerrahi operasyon geçirecek 18-65 yaş arası American Society of Anaesthesiologists physical status classification (ASA) I-II hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 84 olgunun 42 sine barsak hazırlığı yapılmıştı. Hastaların inferior vena kava maksimun çapı (dİVKmaks) ve inferior vena kava minimum çapı (dİVKmin) ölçüldü. İnferior vena kava kollabsibilite indeksi (İVK-Kİ) hesaplandı [(İVKmaks-İVKmin)/İVKmaks × 100%]. İndüksiyon öncesi bazal ortalama arter basıncı (OAB) ölçüldü. İndüksiyon sonrası cerrahi insizyona kadar hastaların kan basıncı ölçümleri her iki dakikada bir gerçekleştirildi. OAB'da %30'dan fazla düşüş, OAB < 60 mm hg veya vazopressör ilaç kullanımı hipotansiyon olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamızda 100 hasta değerlendirildi. 16 (%16) hasta yetersiz görüntü kalitesi nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen 84 hastanın 39'unda (% 46.4) genel anestezi indüksiyonundan sonra hipotansiyon gelişti. Olgularda hipotansiyon gelişimini öngörmede dİVKmaks ve İVK-Kİ nin tanısal bir değerinin olup olmadığı Receiver Operating Characteristics (ROC) eğrisi analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim : Perioperative hypovolemia may cause hypotension, increased nausea and vomiting, poor organ perfusion, and reduced tissue oxygenation. Preoperative bowel preparation increases fluid loss. Inferior vena cava (IVC) ultrasonography is a noninvasive, easy, fast and reliable indication of intravascular volume status. In this study, we aimed to demonstrate the effectiveness of preoperative IVC ultrasonography for predicting hypotension after induction of anesthesia and for detecting hypovolemia in patients undergoing bowel preparation. Metod :. The study was planned prospectively and observationally. We included ASA (American Society of Anaesthesiologists physical status classification) I-II patients aged 18-65 years who underwent gastrointestinal surgery under general anesthesia. 42 of 84 patients included in the study were prepared for bowel preparation. Inferior vena cava maximum diameter (dIVKMax) and inferior vena cava minimum diameter (dIVCmin) were measured. The inferior vena cava collapsibility index (IVC-CI) was calculated [(dIVCmax - dIVCmin) / dIVCmax 100%]. Baseline mean arterial pressure (MAP) was measured before induction. Blood pressure measurements of patients untill surgical incision were performed every two minutes. More than 30% decreases or belove 60 mmHg at MBP or vasopressor drug use was accepted as hypotension. Results : In our study, 100 patients were evaluated. 16 (16%) patients could not be evaluated due to insufficient image quality. 39 (46.4%) of 84 patients included in the study developed hypotension after induction of general anesthesia. The presence of a diagnostic value of dIVCmax and IVC-CI in patients with hypotension development was analyzed by Receiver Operating Characteristics (ROC) curve analysis. Area under curve (AUC): 0.644, 95% Cl: 0.524-0.763, p & lt; 0.024). The ROC curve analysis showed that the cut-off value for dIVCmax was 15.750 mm.