Hasta ve hasta yakınlarının klinik araştırmalar hakkında algı, bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of perception, knowledge, attitude and behaviours of patients and their relatives about clinical trials
- Tez No: 493421
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM TUNÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Hastaneler, Pharmacy and Pharmacology, Hospitals
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki hasta ve yakınlarının klinik araştırmalar hakkında algı, bilgi, tutum ve davranışlarının bir anket aracılığıyla değerlendirilmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel bir araştırma olan çalışmamıza 384 hasta ve yakını katıldı. Katılımcıların tanımlayıcı özellikleri, klinik araştırmalar hakkında algı, bilgi, tutum ve davranışları tanımlayıcı istatistik kullanılarak değerlendirildi. Değişkenlerin ilişkisi ki-kare ve eğimde ki-kare testleri ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya Kardiyoloji ve Nöroloji polikliniklerinden 152' şer, Hematoloji polikliniğinden 80 kişi katıldı. Katılımcıların yarısından fazlası (%54.4) kadın, yarısından fazlası (%52.1) hasta, yaklaşık yarısı (%48.2) üniversite mezunu ve %8.1'i sağlık çalışanıydı.
Özet (Çeviri)
Aims: The evaluation of the perceptions, knowledge, attitudes and behaviors of the patients and their relatives about the clinical trials at Dokuz Eylül University Medical Faculty through a questionnaire. Method: In a descriptive, cross-sectional study, 384 patients and relatives participated. Participants' descriptive characteristics were assessed by statistical analysis of perception, knowledge, attitudes and behaviors about clinical trials. Relation among variables were tested by chi-square test and chi-square test for trend. Results: The study included 152 participants from the Cardiology and Neurology and 80 participants from the Hematology outpatient clinics. More than half of the participants (54.4%) were women, more than half (52.1%) were patients, almost half (48.2%) were college and above graduates, and 8.1% of them were healthcare workers.