Beyin cerrahisinde lomber cerrahi geçiren hastalarda kas gevşetici etkisinin geri döndürülmesinin nörolojik fizik muayene süresine etkisi
The effect on the neurological physical examination during reversing neuromusculer blockade in patients with lumbar surgery in neurosurgery
- Tez No: 493443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK CEYDA MEÇO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Lomber cerrahiden sonra yeni gelişen veya ilerleyen nörolojik defisit, spinal kanalda hematom; tanınması ve müdahale edilmesi gereken nadir ama ciddi komplikasyonlardır (1). Bu nedenle lomber cerrahide hastada anestezi sonrası derlenme ünitesine transfer edilmeden önce tam ve detaylı nörolojik fizik muayene yapılması hayati öneme haizdir. Bu şekilde istenmeyen durumlara acil müdahale vakit kaybedilmeden yapılabilmektedir. Bu gözlemsel, kohort çalışmamızın amacı lomber cerrahide geri döndürücü ajan olarak neostigmin veya sugammadeks kullanılan hastalarda nörolojik fizik muayene ve motor kas güç değerlendirilme sürelerinin karşılaştırılmasıdır. MATERYAL ve METOD: Etik kurul onayı ve aydınlatılmış onam alındıktan sonra hastanemizde lomber cerrahi planlanan 107 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara rutin monitörizasyonu takiben standart anestezi indüksiyonu uygulandı, TOFc: 0 olduğunda entübasyon gerçekleştirildi. Anestezi idamesi BİS değeri 40-60 olacak şekilde total intravenöz anestezi (TİVA) ile sağlandı. İşlem boyunca TOFc: 2 olduğunda ek doz rocuronium (0.15mg/kg) uygulandı. Geri döndürücü ajan olarak sugammadeks uygulanan hastaların (Grup S) spontan solunumu geri döndüğünde, TOF değerine bakılmaksızın, TİVA durduruldu, sugammadeks (2 mg/kg) uygulandı. Takiben hastalar klinik parametrelere göre (yeterli tidal volüm oluşturma, kol, bacak kaldırma vb.) ekstübe edildi. Bu grupta TOF değerleri, cerrahi bitimine dek çalışma protokolüne kör bir araştırmacı tarafından takip edildi. Neostigmin uygulanan hastalarda (Grup N) TOFc: 2 olduğunda TİVA durduruldu, neostigmin 50 microgram/kg + atropin 7 mcg/kg uygulandı. TOFr>0.9 olduğunda hastalar ekstübe edildi. İşlem bitiminde hastaların nörolojik fizik muayeneleri ameliyathanede cerrahi ekip tarafından değerlendirildi, kas gücü muayenesi 3/5 ve üzerinde olan hastalar Post-anestezik bakım ünitesine transfer edildi. Nörolojik fizik muayene zamanı, nörolojik fizik muayene sırasındaki kas gücü kaydedildi. İstatistiksel analizler SPSS 15 paket programı ile değerlendirildi. BULGULAR ve TARTIŞMA: Hastaların demografik ve işlem ilişkili parametreleri benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: Newly developed or progressing neurological deficit and hematoma in the spinal canal after lumbar surgery are rare but serious complications that need to be identified and an immediate intervention may be necessary. For this reason, in lumbar surgery complete and detailed neurological physical examination before being transferred to the post anesthesia care unit (PACU) is vital. In this way, urgent intervention in unwanted situations can be done promptly. The purpose of this observational, cohort study is to compare neurological physical examination and muscle strength assessment times when using neostigmine or sugammadex as a reversing agent in lumbar surgery. MATERIALS AND METHODS: After ethical committee approval and informed consent were obtained, 107 patients who were planned to undergo lomber surgery in our hospital were included in the study. Following the routine monitoring, standard anesthesia induction was performed, and when TOFc was 0, intubation was performed. Anesthesia maintenance was provided with total intravenous anesthesia (TIVA) with BIS value of 40-60. During the procedure an additional dose of rocuronium (0.15 mg / kg) was administered when TOFc was 2. At the end of the surgery, in Group S, Sugammadex (2 mg / kg) was given to patients, when spontaneous respiration was returned, regardless of TOF value. TIVA was then stopped. Subsequently, patients were extubated according to clinical parameters (adequate tidal volume formation, arm, leg lift, etc.). In this group, TOF values were recorded by a blinded investigator to the study protocol until the end of the surgery. In neostigmine treated patients (Group N), TIVA was stopped when TOFc was 2 and Neostigmin 50 microgram / kg + atropine 7 mcg / kg was administered. Patients were extubated when TOF r was higher then 0.9. At the end of the procedure, the neurological physical examination time of the patients were evaluated by the surgical team in the operating room. Patients with muscle strength of 3/5 or more were transferred to post anesthesia care unit. Neurological physical examination time and muscle strength during neurological physical examination was recorded. Statistical analyzes were evaluated using the SPSS 15 package program. RESULTS AND DISCUSSION: The demographic and procedural parameters of the patients were similar.