Posteriyor stabilizasyon cerrahisi yapılan hastalarda vakum fenomenindeki değişimin bilgisayarlı tomografi ile retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of the change in vacuum phenomenon in patients undergoing posterior stabilization surgery using computed tomography
  1. Tez No: 837454
  2. Yazar: FURKAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR KAAN YALTIRIK, DR. LUAY ŞERİFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Vakum fenomeni (VF) eklem içerisindeki %90 azot içeren radyolojik hava görünümü olarak tanımlanabilir. Çalışmada lomber stabilizasyon cerrahisi sonrasında intradiskal, faset ve sakroiliak eklemlerdeki VF'nin preoperatif ve postoperatif görüntülerinin incelenmesi; yaş, cinsiyet, 5 yıllık takip sürecinde komşu segment hastalığı ve psödoartroz nedenli revizyon ihtiyacı ile ilişkisinin değerlendirilmesi; taburculuk sonrası ağrı tedavisi amacıyla hastane başvurularının ilişkisinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca VF için yeni bir sınıflandırma sistemi önerilmiş ve test edilmiştir. GEREÇ ve YÖNTEM: 2013-2018 yılları arasında tarafımızca lomber rijid stabilizasyon cerrahisi uygulanan hastalar hastane kayıtları üzerinden retrospektif incelenmiş, dahil edilme ve hariç tutulma kriterleri uygulanarak 227 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bilgisayarlı tomografi görüntüleri incelenerek preoperatif ve postoperatif VF tespit edilerek sınıflama uygulanmıştır. 5 yıllık takip sürecinde revizyon ihtiyacı, 30-90 ve 180 günlük ayaktan hastane başvuruları değerlendirilmiştir. BULGULAR: Lomber stabilizasyon cerrahisi geçiren hastaların ortalama yaşı 56,78; kadın cinsiyet oranı %73 olarak tespit edilmiştir. İntradiskal, faset ve sakroiliak olmak üzere her bölgede VF'nin preoperatif toplam skoru 6,36'dan postoperatif 1,50'ye düştüğü, VF'nin azaldığı görülmüştür. VF'nin enstrüman revizyon ihtiyacı ile anlamlı ilişkisi saptanamamıştır. Preoperatif VF skoru yüksek hastaların 30 gün içerisinde hastane başvurusunun fazla olduğu; postoperatif dönemde sakroiliak VF'deki azalma miktarı arttıkça 180 günlük hastane başvurusunun arttığı tespit edilmiştir. SONUÇ: Bu çalışma, lomber stabilizasyon cerrahisi sonrası VF'deki değişiklikleri kapsamlı bir şekilde incelemiştir. Bulgularımız, kadın cinsiyetin ve ileri vii yaşın, VF için önemli risk faktörleri olduğunu göstermiştir. Cerrahi müdahale, preoperatif dönemde gözlemlenen VF'yi belirgin şekilde azaltmış, bu da cerrahinin etkinliğini ortaya koymuştur. Ancak, VF'nin derecesi, enstrüman revizyonu ihtiyacı veya genel hastane başvuruları ile doğrudan bir ilişki göstermemiştir. Bu sonuçlar, VF'nin cerrahi sonuçlar üzerindeki etkisinin daha derinlemesine anlaşılması için daha geniş kapsamlı prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca, önerdiğimiz yeni sınıflandırma sistemi, gelecekteki araştırmalarda VF'nin daha standardize bir değerlendirilmesine olanak tanıyabilir. Bu çalışma, lomber stabilizasyon cerrahisinin etkilerini değerlendirirken VF'nin önemini ve potansiyel etkilerini göz önünde bulundurmanın gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: Vacuum phenomenon (VP) is appearance of air within the joint containing 90% nitrogen. Images of the VP in the intradiscal, facet and sacroiliac joints were examined after lumbar stabilization; evaluating the change with age and gender; revision surgery during the 5-year follow-up period; evaluating the hospital admissions. Additionally, a new classification system for VP is tested. MATERIALS and METHODS: Patients who underwent lumbar rigid stabilization between 2013 and 2018 were retrospectively examined through hospital records, 227 patients were included in the study. By examining CT, VP were detected, classification was applied. During the 5-year follow-up period, the need for revision and 30-90 and 180-day outpatient hospital admissions were evaluated. RESULTS: The mean age was 56.78 years; the female gender ratio was 73%. The VP decreased from 6.36 preoperatively to 1.50 postoperatively and the VP decreased in every region, including intradiscal, facet, sacroiliac. No significant relationship was found between the VP and instrument revision. It was determined that as the amount of decrease in sacroiliac VP increased in the postoperative period, the number of 180-day hospital admissions increased. CONCLUSION: This study has comprehensively examined the changes in the vacuum phenomenon following lumbar stabilization surgery. Our findings indicate that female gender and advanced age are significant risk factors for the presence of the vacuum phenomenon. Surgical intervention has markedly reduced the vacuum phenomenon observed in the preoperative period, demonstrating the efficacy of the surgery. However, the degree of the vacuum phenomenon has not shown a direct ix correlation with the need for instrument revision or general hospital readmissions. Additionally, the new classification system we propose could facilitate a more standardized assessment of the vacuum phenomenon in future research. This study highlights the necessity of considering the importance and potential implications of the vacuum phenomenon when evaluating the effects of lumbar stabilization surgery.