Erişkin populasyonda yüzdeki topografik noktaların yumuşak doku kalınlıklarının radyolojik yöntemlerle retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation soft tissue thickness of facial topographic points of adult population by radiological methods
- Tez No: 493450
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY TÜCCAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma erişkinlerde iskeletsel sınıfa göre FYDK değerlerinin tespit edilmesi ve istatistiksel farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Hastaların fasiyal yumuşak doku kalınlık ölçümleri manuel ve digital olarak cinsiyet ve yaş gruplarında karşılaştırılarak ölçülmüştür. Elde edilmiş veriler iskeletesel sınıflara uygun olarak ayrıldıktan sonra sınıflar arasında fark olup olmadığı karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda erkek cinsiyette yumuşak doku kalınlıkları genel olarak kadınlara göre daha kalın bulunmuştur. Her iki cinsiyet arasında, glabella ve nasion bölgelerinde ise anlamlı doku kalınlık farkı bulunmamıştır. Çalışmamızda iskeletsel sınıfa bağlı FYDK değerleri incelendiğinde, iskeletsel sınıf 3 grubunda pogonion bölgesinde yumuşak doku kalınlığı sınıf 1 ve 2 iskeletsel gruplara göre istatistiki olarak anlamlı düşük bulunmuştur. Sınıf 2 çene yapısına sahip kadınlarda ise pogonion bölgesindeki yumuşak doku kalınlıkları sınıf 1 ve sınıf 3 kadın örneklere göre daha kalın ve istatistiki olarak da farklı bulunmuştur. Erkeklerde ise; sadece sınıf 2 çene yapısına sahip deneklerde, labrale inferius bölgesindeki yumuşak doku kalınlık değerleri sınıf 1 ve sınıf 3 e göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine FSTT of adults according to skeletal class and to detect whether there is a statistical difference. The facial soft tissue thicknesses were measured both manually and digitally by comparing them in gender and age groups. The difference between the skeletal classes was compared after the obtained data were separated according to the skeletal classes. In our study, FSTT values of the males were found to be greater than those of the females. There was no significant difference in tissue thickness between the two sexes in glabella and nasion regions. In our study when the values of FSTT were examined according to skeletal classes, in the skeletal class 3 group, the values of FSTT in the pogonion area were statistically lower than class 1 and 2 skeletal groups. In women with Class 2 jaw structure, FSTT in the pogonion region was found to be significantly greater than those of Class 1 and 3 females. Also, men with class 2 jaw structure had significantly higher FSTT values in the labyrinth inferior region than those of class 1 and class 3 males.