Yenidoğan yoğun bakım ve yenidoğan ünitelerine yatan bebek annelerine uygulanan hasta kabul protokolünün annelerin umutsuzluğu üzerine etkisi
The effect of patient acceptance protocol on the desperation of mothers who were hospitalized in neonatal intensive care and newborn units
- Tez No: 493458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, Yenidoğan Yoğun Bakım ve Yenidoğan Ünitelerine yatırılan bebek annelerine uygulanan hasta kabul protokolünün annelerin umutsuzluğu üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan kurumdan yazılı izin alınmıştır. Araştırma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fevzi Mercan ve Mustafa Eraslan Çocuk Hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım ve Yenidoğan Ünitelerinde (Prematür ve Matür servisi) yapılmıştır. Araştırma yarı deneysel olup araştırmaya uyma kriteri taşıyan 240 anne araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma kapsamındaki 120 anne servise kabul edilirken, bu annelere kişisel bilgi formu ve Beck Umutsuzluk Ölçeği uygulanmış, diğer 120 anne ise Yenidoğan Hasta Kabul Protokolüne göre servislere kabul edilmiş ve sonrasında kişisel bilgi formu ve Beck Umutsuzluk Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın verileri R 3.2.0 (www.r-project.org) paket programıyla analiz edilmiş ve değerlendirmede yüzdelik, Perason ki-kare, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; annelerin bazı sosyodemografik durumları gebeliği planlaması, gebelik süresince yaşadığı problemler hem çalışma hem de kontrol gruplarının umutsuzluklarını olumsuz etkilemektedir. Bebeklerinin preterm olması, solunum sistemine ilişkin rahatsızlığının olması, hastaneye getirilme zamanı ve getirilme sebebi de çalışma ve kontrol grubundaki annelerin umutsuzluğunu etkileyen diğer faktörlerdendir. Annelerin bebeklerini görüp bilgi alabilmesi, durumlarını bilmesi, anneleri karşılayan yenidoğan hemşiresinin güler yüzle kendini tanıtması, bebeğinin kaldığı yeri gösterip, yenidoğan ünitesini tanıtması, yapılacak işlemler hakkında bilgi vermesi ve annelerin destek kullanmaları da umutsuzluklarını etkilemektedir. Kontrol ve çalışma grubundaki anneler hafif seviyede umutsuz bulunmuş, kontrol grubundaki oran çalışma grubundan yüksek bulunmuştur (p=0.006).
Özet (Çeviri)
This study has been planned to investigate the effect of patient acceptance protocol on the desperation of mothers who were hospitalized in Neonatal Intensive Care and Newborn Units. In order to carry out the research, written permission has been obtained from Erciyes University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee. The research was applied at Erciyes University Medical Faculty Fevzi Mercan and Mustafa Eraslan Children's Hospital Neonatal Intensive Care and Neonatal Units (Premature and Mature Services). The study was semi-experimental and included 240 mothers who met the criteria for adherence to the study.120 mothers were included in the study, the personal information form and the Beck Hopelessness Scale were applied to these mothers; the other 120 mothers were admitted to the services according to the Newborn Patient Admission Protocol, and then the personal information form and the Beck Hopelessness Scale were implemented. Data of the study were analyzed with R 3.2.0 (www.r-project.org) package program; and percentage, Pearson Chi-square, Mann Whitney U and Kruskal Wallis test were used for the evaluation. According to the result of the research, some socio-demographic situations of mothers planning pregnancy, the problems they experience during pregnancy adversely affect the hopelessness of both study and control groups. Prematurity of the infants, respiratory complaints, and reasons and time to be brought to the hospital are other factors influencing the desperation of the mothers in the study and control groups. In addition to these, mothers' ability to see and get information about their babies, get to know their situation, to use support; newborn nurses' introduction of her/himself with a smiling face to the mothers, showing them where the babies are and introducing the newborn unit properly, informing the mothers regarding operation that are going to be held are also affect mothers' hopelessness. Mothers in control and study group were found in mild hopeless level whereas the ratio in the control group was found higher than in the study group.