Prematüre bebeklerde kanguru bakımının annelerin emzirme öz-yeterlilik ve emzirme başarısına etkisi
The effect of the kangaroo care in premature babies on breastfeeding self-efficiency and breastfeeding success of mother
- Tez No: 520603
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma prematüre bebeklere ve annelere uygulanan kanguru bakımının annelerin emzirme öz-yeterlilik ve emzirme başarısına etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Haziran 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında Konya İl Merkezinde bulunan iki üniversite hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yatan prematüre bebekler ve anneleri oluşturdu. Araştırmanın örneklemi, güç analizi yapılarak hesaplandı. Örneklem 30 müdahale, 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 anne-bebek çiftinden oluştu (n:60). Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından geliştirilen Anne ve Bebeği Tanımlayıcı Anket Formu, Kanguru Bakımı İzlem Formu, annelerin emzirme başarısını belirlemek için“LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı”ve annelerin emzirme öz-yeterlilik düzeyini belirlemek için“Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”kullanıldı. Müdahale grubuna kanguru bakımı uygulandı, kontrol grubuna ise klinikteki rutin bakım uygulandı. Emzirme Öz-Yeterlilik ve LATCH ölçeği her anne için %50 enteral beslenme, tam enteral beslenme ve taburculukta olmak üzere üç kez dolduruldu. Araştırmanın bağımlı değişkenini LATCH ölçeği ve Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği parametreleri, bağımsız değişkenini ise bebeklerin kanguru bakımı alma durumu, anne ve bebeğe ait özellikleri belirlemek amacıyla geliştirilen sorular oluşturdu. Veriler bilgisayarda Bağımsız gruplarda t testi, Kolmogorov-Smirnow testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Pearson ki-kare testi, Fisher Exact testi, ileri analizi Bonferroni testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out quasi-experimentally in order to examine the effect of kangaroo care applied to premature babies and mothers on breastfeeding self-efficiency and breastfeeding success of mothers. Premature babies and their mothers, who stayed in neonatal intensive care units of two university hospitals located in Konya City Center between the dates June 2017 – January 2018, formed the population of the study. The sample of the study was calculated by carrying out a power analysis. The sample consisted of total 60 mother-baby pairs: 30 intervention and 30 control group (n: 60). Mother and Baby Defining Questionnaire Form and Kangaroo Care Inspection Form developed by the researchers were used for data collection,“LATCH Breastfeeding Diagnostic Measurement Tool”was used in order to determine the breastfeeding self-efficiency level of the mothers and“Breastfeeding Self-efficiency Scale”was used in order to determine the breastfeeding self-efficiency level of the mothers. The kangaroo care was applied to the intervention group and the routine care in the clinic was applied to the control group. The breastfeeding Self-efficiency and LATCH scales were filled in three times: during 50% enteral feeding, during complete enteral feeding and during the discharge. The dependent variable of the study was LATCH scale and Breastfeeding Self-efficiency Scale parameters and the independent variable of it was the questions developed in order to determine the babies' state of receiving kangaroo care and the features of mothers and babies. The data were analyzed on the computer in independent groups by using t test, the Kolmogorov-Smirnow test, the Mann Whitney U test, the Kruskal Wallis test, the Pearson chi-square test, the Fisher Exact test, the advanced analysis Bonferroni test.