Erken postpartum dönemde kullanılan ayva çekirdeği jölesi ve Anne sütünün meme başı çatlağı oluşumuna etkisi
The effect of quince seed jelly and breast milk used in early postpartum period on nipple fissures
- Tez No: 493478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBAHTİYAR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, erken postpartum dönemde kullanılan ayva çekirdeği jölesi ve anne sütünün meme başı çatlağı oluşumuna etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, randomize kontrollü deneysel araştırma özelliğindedir. Bu araştırmada kullanılan örneklem büyüklüğü güç analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi, Sivas Devlet Hastanesi Ameliyat ve Aseptik Servisi'nde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemine, araştırmaya alınabilme kriterlerini taşıyan anne sütü grubuna 142 anne, ayva çekirdeği jölesi grubuna 142 anne, kontrol grubuna 142 anne olmak üzere toplam 426 anne seçilmiştir. Her emzirmeden sonra ayva çekirdeği jölesini ve anne sütünü meme başı ve areolaya sürerek kurumaya bırakan müdahale gruplarında ve kontrol grubunda yer alan anneler postpartum 1., 3., 7. ve 10. günlerde meme başı çatlağı oluşumu açısından değerlendirilmişlerdir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, doğumdan sonraki ilk 10 içerisinde memesinde en çok sorun gelişen grup kontrol grubu, en az sorun gelişen grup ise ayva çekirdeği grubudur. Memede gelişen sorun olarak meme başı ağrısı ve çatlağı özellikle kontrol grubunda yer alan annelerde daha fazla görülmüştür. Memede gelişen sorunun yok olması (meme başı ağrısı) daha çok ayva çekirdeği grubunda kendisini belli etmiştir. Yapılan uygulamalardan memnun kalma oranı ayva çekirdeği ve anne sütü grubunda yüksektir. Özellikle müdahale gruplarındaki (ayva çekirdeği, anne sütü) anneler uygulamalardan meme başı çatlağını önlediği, memede ağrı ve acıyı azalttığı için memnun kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of quince seed jelly and breast milk on nipple fissures in early postpartum period. This research is randomized controlled experimental study. The sample size used in this study was calculated using power analysis. 426 mothers who met the research criteria were selected for the sample of the research conducted in Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology Department and in Sivas State Hospital Operation and Aseptic Service. Of 426 mothers, 142 mothers were in the breast milk group, 142 mothers were in the quince seed jelly group and 142 mothers were in the control group. Mothers in intervention and control groups who applied quince seed jelly and breast milk on their nipple and areola after every breastfeeding were evaluated in terms of nipple fissures on postpartum 1st, 3rd, 7th and 10th days. According to the results obtained from the study, the group with the highest number of problems in the first 10 days in postpartum is the control group and the group with the least problem is the quince seed group. Nipple aches and fissures were more common in the mothers who were in the control group. The disappearance of the problem in the breast (nipple ache) manifested itself in the quince seed group. Satisfaction with the applications is high in quince seed and breast milk groups. Mothers in the intervention groups (quince seed, breast milk) were especially pleased with the practices because they prevented nipple fissures, reduced the pain and the ache in the breast.