Kronik rinosinüzit hastalarındaki nazal polip dokularında myeloperoksidaz, glutatyon peroksidaz ve süperoksit dismutaz enzim aktiviteleri
Myeloperoxidase, glutathione peroxidase and superoxide dismutase enzyme activities in chronic rhinosinusi̇ti̇s wi̇th nasal polyp patients
  1. Tez No: 493484
  2. Yazar: EROL TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç : Bu çalışmanın amacı, antioksidan enzimler olan SOD ve GPX ile NP dokusunda artmış olduğunu düşündüğümüz serbest oksijen radikallerinin oluşumundan sorumlu MPO enzim seviyelerinin polip dokusu ile sağlıklı nazal mukoza örneklerinde spektrofotometrik yöntemle karşılatırılmasıdır. Materyal ve metod : Çalışmaya toplam 76 olgu dahil edilmiştir.Hasta grubunu NP sebebiyle ESC yapılan ve yakın zamanda steroid tedavisi almayan 38 hasta oluşturmuştur. Kontrol grubunu ise rinosinüziti olmayan, alt konka ya da nazal valv cerrahisi yapılan 38 hasta oluşturmuştur.Nazal polip ve nazal mukoza dokularında MPO, SOD ve GPx enzim düzeyleri karşılaştırılmıştır. Nazal polipozisli grubun kontrol grubuna kıyasla ortalama doku MPO düzeyleri anlamlı yüksek bulunmuştur. Bunun yanında Nazal polipozisli grubun kontrol grubuna kıyasla ortalama doku SOD ve GPx düzeyleri anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Sonuç :Sonuç olarak polip dokusunda MPO enzim düzeyinin normale göre yüksek olup, SODve GPx enzim düzeylerinin düşük olması oksidatif stresin nazal polip gelişiminde rol oynadığını göstermektedir. Anahtar kelimeler : Nazal polip , Myeloproksidaz, Glutatyon Peroksidaz, Süperoksit dismutaz, Oksidatif Stress
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this study is to compare the MPO enzyme levels responsible for the formation of free oxygen radicals, which are thought to be increased in NP tissue with SOD and GPX, which are antioxidant enzymes, to the polyp tissue in healthy nasal mucosa samples by spectrophotometric method. Materials and methods : A total of 76 cases were included in the study. The patient group consisted of 38 patients who underwent ESC due to NP and did not receive steroid treatment in the near future. The control group consisted of 38 patients without rhinosinusitis who underwent inferior concha or nasal valve surgery. MPO, SOD and GPx enzyme levels were compared in nasal polyps and nasal mucosa tissues. Mean tissue MPO levels were significantly higher in the nasal polyposis group than in the control group. Besides, the average tissue SOD and GPx levels compared to nasal polyposis group was significantly lower in the control group. Results:As a result of this study, higher MPO enzyme levels in polyp tissue and lower SOD and GPx enzymes levels in polyp tissue compared to healthy nasal mucosa shows us that oxidative stress plays an important role in nasal polyp development. Key words : Nasal polyp, Myeloperoxidase, Glutathion Peroxidase, Superoxide dismutase, Oxidative Stress