Nazal polipli kronik rinosinüzit hastalarında nazal potansiyel fark ölçümü ve interlökin seviyeleri arasında ilişki var mıdır?
Summary is there a nasal potential difference measurements and interleukin levels in patients with chronic rhinosinusitis with nasal polyps?
  1. Tez No: 898984
  2. Yazar: İSMAİL KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ Nazal polipli kronik rinosinüzit hastalarında bazal nazal potansiyel fark ölçümü ile epitelyal disfonksiyonun Th 2 aracılı interlökin seviyeleri ile ilişkisini ortaya koymak. GEREÇ VE YÖNTEM Nazal polipli kronik rinosinüzit tanısı ile medikal tedavi ve Fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi operasyon endikasyonu koyulmuş 20 hasta ve muayene ile septum deviasyonu nedeniyle septoplasti operasyonu plananlanan 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Nazal polipli kronik rinosinüzit hasta grubu septum deviasyonu hastaları kontrol grubu olarak belirlendi. Hasta grubuna sistemik steroid başlamadan önce ve kontrol grubuna operasyon öncesi nazal bazal potansiyel fark ölçümü yapıldı ve venöz kan alınarak serumdan İnterlökin 4,5,13 (IL-4,5,13) bakıldı. Alınan serum materyali – 80 derecede saklandı. Hasta gruba fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi kontrol grubuna septoplasti uygulandı. Postoperatif 1. Her iki gruba da bazal nazal potansiyel fark ölçümü ve serum interlökin ölçümleri tekrarlandı. Hastaların klinik muayene bulguları ve radyolojik bulguları tedavi öncesi ve sonrası Lund Mackay skoru ve Lund Kennedy skoru ile değerlendirildi. BULGULAR Çalışmaya 20 nazal polipli kronik rinosinüzit, 20 septum deviasyonu hastası katılmıştır. Preoperatif ölçülen bazal nazal potansiyel fark ölçümü ile IL-5 seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu, IL-4 ve IL-13 ile arasında anlamlı ilişki olmadığı gösterilmiştir. Preoperatif ölçülen bazal nazal potansiyel fark hasta grubunda daha negatif değerler gösterse de bu istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturmamıştır. Hasta grubu ile kontrol grubu arasında preoperatif ölçülen IL-4, IL-5, IL-13 değerlerinde anlamlı fark olduğu gösterilmiştir. Hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Postoperatif bazal nazal potansiyel fark ölçümleri ile interlökin seviyeleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Hasta grubunda preoperatif değerlendirilen Lund-Mackay skorları ile IL-4, IL-13 arasında anlamlı ilişki bulunurken IL-5 ile anlamlı ilişki bulunamamıştır. Preoperatif değerlendirilen Lund-Kennedy skorları ile interlökin değerleri arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. SONUÇ Bu çalışma ile kontrol grubuna göre nazal polipli kronik rinosinüzit hastalarında nazal potansiyellerin daha düşük olması epitelyal disfonksiyon ile ilişkilendirilmiştir. Özellikle IL-5' in nazal potansiyelin düşüşünde etkili olduğu gösterilmiştir. Bu bize epitelyal disfonksiyon oluşması veya devam ettirilmesinde IL-5'in esas rol oynayan sitokin olduğunu düşündürtmüştür. Nazal potansiyel fark ölçümü, tedavi yanıtı tahmin etmede, hastalık seyrini göstermede, tedaviye yanıtı değerlendirmede ve gelecekteki terapötik stratejiler için bir adım olarak düşünülebilir. ANAHTAR KELİMELER: Nazal Polip, Nazal Potansiyel Fark, Kronik Rinosinüzit, İnterlökin, Epitelyal Disfonksiyon
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE To reveal the relationship between basal nasal potential difference measurement and Th2-mediated interleukin levels in patients with chronic rhinosinusitis with nasal polyps, indicating epithelial dysfunction. MATERIALS AND METHODS Twenty patients diagnosed with chronic rhinosinusitis with nasal polyps who were indicated for medical treatment and Functional Endoscopic Sinus Surgery (FESS) and 20 patients planned for septoplasty due to septal deviation based on physical examination were included in the study. The group of patients with chronic rhinosinusitis with nasal polyps was designated as the study group, while the septal deviation patients served as the control group. Basal nasal potential difference measurements were performed on the patient group before the initiation of systemic steroids and on the control group before surgery. Venous blood samples were also taken to measure serum Interleukin 4, 5, and 13 (IL-4, 5, 13), and the serum samples were stored at -80 degrees Celsius. Functional endoscopic sinus surgery was performed on the patient group, while septoplasty was performed on the control group. On postoperative day 1, basal nasal potential difference measurements and serum interleukin measurements were repeated in both groups. Clinical and radiological findings were evaluated preoperatively and postoperatively using the Lund Mackay score and Lund Kennedy score. RESULTS The study included 20 patients with chronic rhinosinusitis with nasal polyps and 20 patients with septal deviation. A statistically significant relationship was found between preoperative basal nasal potential difference measurements and IL-5 levels, while no significant relationship was observed with IL-4 and IL-13. Although preoperative basal nasal potential difference measurements showed more negative values in the patient group, this difference was not statistically significant. A significant difference was found between the preoperative IL-4, IL-5, and IL-13 values of the patient and control groups, with the patient group showing significantly higher levels. No significant relationship was found between postoperative basal nasal potential difference measurements and interleukin levels. A significant relationship was found between preoperative Lund-Mackay scores and IL-4 and IL-13 in the patient group, but no significant relationship was found with IL-5. No significant relationship was observed between preoperative Lund-Kennedy scores and interleukin values. CONCLUSION This study found that lower nasal potentials in patients with chronic rhinosinusitis with nasal polyps compared to the control group were associated with epithelial dysfunction. IL-5 was particularly shown to be effective in the reduction of nasal potential, suggesting that IL-5 plays a key role in the development or maintenance of epithelial dysfunction. Nasal potential difference measurement may be considered as a tool for predicting treatment response, assessing disease progression, evaluating treatment outcomes, and informing future therapeutic strategies. KEYWORDS: Nasal Polyp, Nasal Potential Difference, Chronic Rhinosinusitis, Interleukin, Epithelial Dysfunction