Kronik rinosinüzitli hastalarda endoskopik sinüs cerrahisi sonrası orta kulaktaki değişimin geniş band timpanometri ile değerlendirilmesi ve klasik timpanometri sonuçlarıyla karşılaştırılması
Evaluation of the changes in the middle ear after endoscopic sinus surgery in patients with chronic rhinosinusitis using wide band tympanometry and comparison with traditional tympanometry results
- Tez No: 922964
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÇAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kronik rinosinüzit hastalarında orta kulaktaki değişimler ve buna bağlı oluşan semptomlar üzerine çok sayıda çalışma bulunurken bunlar daha çok semptom skorlamaları ve klasik 226 Hz timpanometri üzerinden ilerleyen araştırmalardır.Bu nedenle kronik rinosinüzit hastalarındaki orta kulak değişimlerin,endoskopik sinüs cerrahisi sonrası orta kulakta görülen düzelmenin geniş band timpanometri ile değerilmesi ön görüldü.Bu çalışmayı oluştururken,geniş band timpanometri cihazıyla yapılan ölçümlerin 226 Hz timpanometriye göre,orta kulaktaki değişimleri göstermedeki üstünlüğünü ortaya koyan bir çok araştırmadan yola çıkıldı.Nazal polipli ve polipsiz endoskopik sinus cerrahisi endikasyonu konulan toplam 78 hastaya operasyondan bir gün önce ve operasyon sonrası her iki kulağa da ayrı ayrı geniş band timpanometri ve klasik timpanometri ile ölçümler yapıldı.Aynı şekilde kontrol grubu olarak seçilen sağlıklı 50 hastaya da aynı testler yapıldı. Ayrıca her hastaya operasyon öncesi rutin çekilen bilgisayarlı tomografi ile Lund Mackay ve Meltzer polip skorlamaları yapıldı. Sonuç olarak hastalar %89 gibi yüksek oranda tip A eğrisine sahip olmasına rağmen özellikle ortam basıncında bakılan absorbans değerlerinde 226-4000 Hz arasında kontrol grubuna göre anlamlı absorbans farkı izlendi.Operasyon sonrası da hastalarda ortam basıncında benzer frekanslarda anlamlı absorbans düzelmeleri gözlendi.
Özet (Çeviri)
While there are many studies on changes in the middle ear and related symptoms in chronic rhinosinusitis patients, these are mostly studies based on symptom scoring and traditional 226 Hz tympanometry. Therefore, the middle ear changes in chronic rhinosinusitis patients and the improvement seen in the middle ear after endoscopic sinus surgery are examined by wide band tympanometry.While creating this study, we are based on many studies that demonstrate the superiority of measurements made with a wide band tympanometry device in showing changes in the middle ear compared to the 226Hz tympanogram. A total of 78 patients who are indicated for endoscopic sinus surgery with or without nasal polyps are measured with wide band tympanometry and traditional tympanometry in both ears one day before and after the operation. Likewise, the same tests are performed on 50 healthy patients selected as the control group. In addition, Lund Mackay and Meltzer polyp scores are performed on each patient using routine computed tomography before the operation. As a result, although the patients have a type A curve at a high rate of 89%, a significant absorbance difference is observed compared to the control group, especially in the absorbance values measured at ambient pressure between 226-4000 Hz.Afterwards,significant absorbance improvements are observed in patients at similar frequencies at ambient pressure.