Altmışbeş yaş üzeri bireylerde depresif belirtilerin belirlenmesi
The evaluati̇on of depressive symptoms in aged over sixtyfi̇ve
  1. Tez No: 493488
  2. Yazar: ZEYNEP EZGİ KÜÇÜKÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada altmış beş yaş üzeri hastaların sosyo-demografik özellikleri ile beraber depresif belirtilerinin belirlenmesi amaçlandı. Tanımlayıcı tipte düzenlenen bu çalışmaya 01.06.2017-01.07.2017 tarihleri arasında altmış beş yaş üzeri bireyler alınmıştır. Evrendeki birey sayısı bilinen örneklem genişliği formülü kullanılarak örneklem genişliği belirlendi. Örneklem hesaplanmasında depresif belirti sıklığı %8 olarak alınarak çalışmaya 120 birey dahil edilmiştir(39). Katılımcılara araştırmacılar tarafından geliştiren sosyo-demografik verilere yönelik olarak anket ile Beck Depresyon Tarama Ölçeği uygulanmıştır. Bu çalışmada katılımcıların kronik hastalıklarının dağılımı belirlendi. Depresif belirtileri değerlendirildiğinde, kadın olguların üzüntü, kendini beğenmeme ve depresyon toplam puanlarının daha yüksek, eğitim düzeyi düşük olanların yüksek olanlara göre üzüntü, intihar düşüncesi ve depresyon toplam puanları açısından anlamlı derecede kötü olduğu saptandı. Ayrıca evli olgularda, dul ve boşanmış olgulara göre anlamlı düşük puanlar saptanırken, yalnız yaşayan olguların depresyon toplam puanları eş/aile ile yaşayanlara göre daha kötü olduğunu belirlendi. Bu araştırmanın sonuçları literatürdeki önceki yapılmış çalışmalar ile büyük oranda uyumludur. Klinik pratikte altmış beş yaş ve üzeri başvuran hastalarda belirli sosyo-demografik göstergelerin depresyon açısından dikkatle izlenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the sociodemographic characteristics and depressive symptoms of participants over the age of 65. Between 01.06.2017 and 01.07.2017, individuals over sixty-five years of age were recruited to this descriptive type of study. The sample size was determined using the sample size formula used when the population is known. In the calculation of the sample, the depressive symptom frequency was taken as 8% and 120 subjects were included in the study (39). The participants were conducted with a socio-demographic data survey developed by the researchers and the Beck Depression Screening Scale. In our study, the distribution of chronic diseases of the participants was determined. When the depressive symptoms were evaluated, it was found out that female patients had significantly higher scores on total scores of sadness, dissatisfaction and depression, and sadness, suicidal thoughts and depression total scores of those with lower education level were significantly worse than those with higher education. Furthermore, while married women had significantly lower scores than widows and divorced women, it was determined that total depression scores of those living alone were worse than those living with their spouses or families. The results of our research are consistent with the previous studies in the literature. In clinical practice it is important to carefully monitor certain socio-demographic indicators for depression in patients aged 65 years and over.