İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesindeki postoperatif hipotermi insidansı araştırması
Incidence of postoperative hypothermia survey in ikcu Atatürk Training and Research Hospital
- Tez No: 493487
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN SERDAR SAVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Perioperatif hipotermi günümüzde anestezistleri sıklıkla ilgilendiren bir konudur.Perioperatif Hipotermi, preoperatif dönemden (anestezi öncesi 1 saat) başlar, postoperatif (anestezi sonrası ilk 24 saat) döneme kadar geçen süre içinde vücut sıcaklığının 36°C'nin altına düşmesidir.Anestezinin bozduğu termoregülasyon ile soğuk ameliyathane odasına maruz kalma kombinasyonunun bir sonucudur. Hipotermi sonucunda;anestetik ilaçların etki süresinin uzaması, anestezi sonrasında hasta derlenme süresinde artış, cerrahi yara yeri enfeksiyonunda artış, koagülopati, solunum ve kardiyovasküler sistem depresyonu gibi komplikasyonlar görülebilir.Morbidite ve mortaliteyi arttırıcı pek çok komplikasyonun yanı sıra hastanede kalış süresinin ve maliyetin artmasına neden olur.Perioperatif hipotermi günümüzde önlenmesi gereken sorunlardan birisidir.Yapılan çalışmalarda hipoterminin önlenip hastaların perioperatif dönemde normotermik seyretmesiyle morbidite oranlarında büyük azalma gözlemlenmiştir. Araştırmamızda;ameliyathanemizin postoperatif hipotermi insidansı %62.8 olup; bunun yüksek bir oran olduğunu gözlemledik. Postoperatif hipotermi insidansının; hastaya,ameliyathane odasının şartlarına,cerrahi türüneve biz anestezistlerin yaptığı uygulamalara göre nasıl değiştiğini ve nelerden etkilenmiş olabileceğini araştırdık. Araştırmamız ve bu konuda yapılmış diğer çalışmalar ışığında;perioperatif hipoterminin önlenmesinin, oluşabilecek hipotermi ve komplikasyonlarının tedavi edilmesine göre daha doğru bir yaklaşım olacağını ve tüm hastaların perioperatif dönemde rutin olarak ısıtılması gerektiğini önermekteyiz. Anahtar Kelimeler Hipotermi, termoregülasyon, perioperatif bakım
Özet (Çeviri)
SUMMARY Perioperative hypothermia is a topic that often concerns anesthesiologists today. Perioperative hypothermia is the decrease in body temperature below 36°C during the period from the preoperative period (1 hour before anesthesia) to the time of postoperative period (first 24 hours after anesthesia). It is the result of combination of thermoregulation with anesthesia break down and exposure to a cold operating room. As a result of hypothermia; complications can be seen such as prolongation of duration of anesthetic drugs, increase in patient collection period after anesthesia, increase in surgical wound infection, coagulopathy, respiration and depression of cardiovascular system. Perioperative hypothermia which causes many complications that increase morbidity and mortality and leads to increased hospitalization time and cost is one of the problems that should be prevent nowadays but not yet fully resolved. In research a significant reduction in morbidity rates was observed with the prevention of hypothermia and the normothermic course of the patients in the perioperative period. In our research; the incidence of postoperative hypothermia is 62,8%; we determined that this was high rate. We invastigated the incidence of postoperative hypothermia to determine the rate of hypothermia according to the conditions of the room, the surgical track, the anesthesiogists and the anesthesiologist's practice, and what might have been affected. We suggest that the prevention of perioperative hypothermia is a more accurate approach than the treatment of hypothermia and complications and that all patients should be routinely warmed up in the perioperative period. Key Words Hypothermia, Thermoregulation, Perioperative Care