Acil servise dispne şikâyeti ile başvuran hastaların ağırlığını tespit etmede klinik bulgular ve kan gazı parametrelerinin incelenmesi
Evaluation of clinical findings and blood gas parameters for severity assessment in patients with dyspnea complaint in the emergency department
- Tez No: 493506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız acil servise dispne şikayeti ile başvuran hastaların, hastalık ciddiyetlerini belirleme ve hastaneye yatırılan hastaların sonlanımlarını öngörmede Objektive Classification Scale (OCS-9) etkinliğini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Ocak 2015 - Ağustos 2017 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na solunum sıkıntısı ile başvuran 18 yaş ve üstü hastalar dâhil edildi. Hastaların bilgileri retrospektif olarak Hastane Bilgi Yönetimi Sistemi (HBYS) (ProbelR) üzerinden tarandı. Hasta dosyaları incelenerek kan gazı parametrelerine değerlendirildi. Dispne şikayeti nedeniyle gelen hastaların OCS-9 değerini hesaplamak için kan gazındaki 3 önemli parametreyi (pH, Baz açığı, laktat düzeyi) kullandık. Klinik parametreler ve kan gazı parametreleri (OCS-9 puanları) hastaların sonuç durumları (taburcu, servis yatışı, yoğun bakım yatışı, exitus) ile karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 373 hasta dâhil edildi. Hastaların 249' u (%66,8) erkektir. Hastaların yaş ortalaması 68,2+15,03'tü. Hastaların 175' inde (%46,9) komorbidite bulunmamaktadır. Komorbid hastalıklardan en sık HT %23,9 sonrasında KOAH %22,5 gelmektedir. Komorbidite olan hastaların yaş, SKB, DKB, PCO2, Baz açığı ortalamaları komorbidite olmayanlara göre daha yüksekken, SpO2, pH, PO2, HCO3, Laktat değerleri daha düşüktü. Hastaların alınan kan gazlarındaki pH ortalaması 7,4+0,1, baz açığı ortalaması 0,36+5,6, laktat ortalaması 1,99+1,6'dır. Çalışmamızda ağır dispne şikayeti olan hastaların OCS-9 skoru (1,59+1,5) ile olmayan hastaların OCS-9 skoru (1,02+1,3) karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim in this study is to determine seriousness of illness of patients who applied emergency department with complaints of dyspnea and to examine the effectiveness of OCS-9 (objective classification scale) to predict outcomes of hospitalized patients. Materials and Method: Patients over 18 years old who applied Manisa Celal Bayar University Medical Faculty Hafsa Sultan Hospital Emergency Medicine Department with complaints of respiratory distress between January 2015 and August 2017 participated in the study. An approval from Ethical Committee at University was obtained for the study. Information of the patients were retrosceptively scanned through information management system of the hospital. Upon analyzing patient files, blood gas parameters were evaluated. Patients below 18-year-old and those with respiratory distress whose blood gas had not been taken, hospital referred patients and pregnants were not included in the study. In order to calculate OCS-9 value of the patients with complaints of dyspnea, we used three important parameters (Ph, Base excess and lactate level) in blood gas. Data were calculated as mean, standard deviation (SD) and percentage. Clinical parameters and blood gas parameters (OCS points) were compared to result situations (discharge, hospitalization, intensive care, exitus). Results: 373 patients participated in the study 249 of whom (68,8%) were male. Mean age of the patients was 68,2+15,03. Comorbidity did not appear in 175 (46,9%) of the patients. Hypertension with 23,9% and COPD with 22,5% lead comorbid illnesses respectively. Mean age, SBP, DBP, PCO2, Base excess levels were higher in patients with comorbidities compared to the ones without comorbidities; while SpO2, pH, PO2, HCO3, lactate levels were lower in patients with comorbidities. Mean pH of blood gases taken from the patients was 7,4+0,1 while mean of base excess was 0,36+5,6 and lactate 1,99+1,6. In our study, the difference between the OCS-9 scores of the patients who complained of severe dyspnea (1,59+1,5) and who did not (1,02+1,3) was statistically significant.