İlk afebril nöbette epilepsi gelişimi için risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of risk factors for epilepsy development at first afebrile seizure
- Tez No: 493507
- Danışmanlar: PROF. MUZAFFER POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İlk afebril nöbet ile başvuran hastalarda nöbetin tekrarlama risklerinin belirlenmesi amacıyla çok sayıda çalışma olmasına rağmen nöbet tekrarı için faktörleri belirleyen raporlar henüz oluşturulamamıştır. Biz de hastanemiz nöroloji polikliniğine ilk kez afebril nöbet ile başvuran hastalarımızda tekrar oranlarını ve buna neden olan risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. Hastanemiz pediatrik nöroloji polikliniğine ilk kez afebril nöbet geçirme nedeniyle başvuran 100 olgunun bir yıllık takibi yapıldı. Olguların 47 'si (%47) kız, 53'ü (%53) erkekti. Bir yıllık izlem sonunda olguların %43'ün de nöbet tekrarı gözlendi. Cinsiyet, gestasyonel hafta ve doğum tipinin nöbetin tekrarlama riski üzerine etkisi saptanmadı. Ailede febril nöbet geçirme ya da ailede epilepsi öyküsünün bulunmasının nöbet tekrarında etkili olabileceği düşünülse de istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilemedi. Nörolojik muayenede patolojik bulgu saptanması ve kranial görüntülemenin normal olmamasının anlamlı olmasa da nöbet tekrarını arttırdığı görüldü. EEG de aktif epileptik bozukluk saptanmasının nöbet tekrarında en önemli risk faktörü olduğu görüldü. Ancak EEG bulguları kendi içinde değerlendirildiğinde, fokal veya jeneralize epileptiform bozukluk olmasının nöbet tekrarına etkisi açısından anlamlı bir farkı bulunamadı. Sonuç olarak; ilk kez afebril nöbet geçirme nedeni ile başvuran hastalarda nöbet tekrarı riski açısından en önemli kriter EEG'de epileptiform bozukluk saptanması olmuştur. EEG ile birlikte hastanın ayrıntılı öyküsünün sorgulanması, nörolojik muayene ve gerekli görüntüleme yöntemlerinin de eklenmesi ile nöbet tekrarı riski yüksek olan hastalar daha kolay saptanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Although there are a number of studies to determine the risk of recurrence of seizures in patients presenting with first epileptic seizures, reports have not yet been established that determine the factors for seizure reoccurrence. We aimed to determine the rates of reoccurrence and the risk factors in our pediatric neurology outpatient clinic for the first time with an epileptic seizure. At the end of one year follow-up, 43% of the cases had a seizure recovery. The effect of gender, gestational week, and type of birth on the risk of recurrence of seizures was not determined. Although it was thought that family history of febrile seizures or family history of epilepsy might be effective at seizure recovery, no statistically significant result could be obtained. It was observed that pathologic findings on neurological examination and the absence of normal cranial imaging increased the recurrence of seizures, although this was not significant. The presence of active epileptic disorder in EEG was found to be the most important risk factor for seizure recurrence. However, when EEG findings were evaluated in themselves, there was no significant difference in the effect of focal or generalized epileptiform disorder on recurrence seizures. As a result; the most important criterion for the risk of seizure recurrence in the patients who applied for the first time with an epileptic seizure has been the detection of an epileptiform disorder in the EEG. Patients with a high risk of seizure reoccurrence can be detected more easily by the questioning of the detailed story of the patient together with EEG, neurological examination and necessary imaging methods.