İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında anemi prevalansı, klinik özellikleri ve tedavi yaklaşımı
Prevalence, clinical characteristics and treatment of anemia in turkish patients with inflammatory bowel disease
- Tez No: 493519
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve amaç: İnflamatuar bağırsak hastalığında (İBH) anemi, en sık rastlanan ekstraintestinal bulgu olup prevalansı %6-74 arasında değişmektedir. Hastaların yaşam kalitesini düşürdüğü ve iş kaybına yol açtığı için aneminin belirlenmesi ve tedavi edilmesi, büyük önem taşır. İBH'da aneminin ana nedeni demir eksikliği anemisi (DEA) ve kronik hastalık anemisi (KHA) 'dir. Bu çalışmada, İBH'da aneminin tipi ve prevalansını ile birlikte anemiye yönelik tedavi yaklaşımlarını belirlemeyi amaçlıyoruz. Method: Haziran 2015-Haziran 2016 yılları arasında (erkek:254, kadın:211, yaş ortalaması: 47 ± 14.4, Crohn hastalığı (CH): 257, Ülseratif kolit (ÜK): 208) 465 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. WHO kriterlerine göre anemi; Hemoglobin değeri erkeklerde 13 g/dL'nin altında ve kadınlarda 12 g/dL'nin altında olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: For inflammatory bowel disease (IBD), anaemia is the most frequently observed extra intestinal finding, prevalence of which varies from 6% to 74%. It's of great importance to determine and treat anaemia as it lowers patients' life quality and leads to labour loss. The main causes of anaemia in IBD are iron deficiency anaemia (IDA) and anaemia of chronic disease (ACD). In this study, we aim to specify the type and prevalence of anaemia along with a treatment approach for IBD. Method: We conducted a retrospective study on 465 patients, who were diagnosed with IBD and followed up at our hospital from June 2015 to June 2016 (male: 254, female: 211, average age: 47±14.4, Crohn disease (CD): 257, Ulcerative Colitis (UC): 208). According to WHO criteria, anaemia occurs when haemoglobin value is below 13 g/dL in men and 12 g/dL in women. Findings: In our study, we determined that 51.6% of total 465 patients had anaemia, which was more frequent in women then men (64% vs.