Nontravmatik karın ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hastalarda nötrofil/lenfosit oranının prognoz ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between neutrophil / lymphocyte ratio and prognosis in patients with nontraumatic acute abdominal pain in ED
- Tez No: 493520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Nötrofil/lenfosit (N/L) oranı, inflamasyon ve enfeksiyonu göstermede oldukça başarılı, basit, tekrarlanabilir ve ucuz bir belirteçtir. Birçok hastalıkta prognoz belirteci olduğu bildirilmiştir. Karın ağrısına neden olan birçok durumda prognozu öngörmede etkili bir parametre olduğu bildirilmiş olsa da bu çalışmalar spesifik tanılar için yapılmıştır. Bu çalışmada acil servise karın ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda operasyon ihtiyacı ve yatış gereksinimi, taburcu olan hastalarda yeniden başvuru olasılığı için N/L oranının tanısal değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Retrospektif kesitsel çalışma olarak planlanan bu çalışmaya 2017 yılının ilk 6 ayında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi erişkin acil servisine (AS) başvuran hastalardan 'karın ağrısı' şikayeti ile başvuranlar arasından akut karın ağrısı kriterlerini taşıyan 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, komorbid hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, aldıkları son tanılar, operasyon ihtiyacı olup olmadığı, acil servis içindeki sonlanımı (taburculuk, hastaneye yatış, ölüm) ve hemogram bulguları (lökosit, nötrofil, lenfosit, platelet ve MPV), ayrıca varsa hastalara istenen diğer inflamasyon belirteçleri (CRP ve/veya prokalsitonin) dosya bilgilerinden araştırıldı. N/L oranlarını etkileyen faktörler; N/L oranları, lökosit ve nötrofil sayısının operasyon, yeniden başvuru, AS'de herhangi bir tanı alması ve hastaneye yatış gereksinimi ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Toplam 1035 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %61,6'sı kadındı; yaş ortalaması 46,74±19,51 olarak belirlendi. Erkek hastalarda, 65 yaş üstü hastalarda, KBY, DM ve malignitesi olan; KT ve antikoagulan kullanan hastaların N/L oranları, anlamlı oranda yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Neutrophil/lymphocyte (N/L) ratio is a highly successful, simple, repeatable and inexpensive biomarker for inflammation and infection. Although it is reported to be an effective parameter in predicting the prognosis in many cases causing abdominal pain, these studies have been performed for specific diagnoses. Although many cases of abdominal pain have been reported to be an effective predictor of prognosis, these studies have been performed for specific diagnoses. In this study, the objective is to analyze the diagnostic value of N/L ratio both for predicting the need for operation and hospitalization for the patients who have admitted to the ED with abdominal pain, and also for estimating the possibility of re-admission rates in discharged patients. Material-Method: This retrospective cross-sectional study, includes the patients over the age of 18 and matching the criteria for acute abdominal pain among all the patients who admitted to Dokuz Eylul University Hospital adult ED with the complaint of 'abdominal pain' in the first 6 months of the year 2017. The information including the ages, sexes, comorbid conditions, drugs, diagnoses in the ED, need for operation, outcomes of EDs, and complete blood count test findings (leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet and MPV). The factors determining N/L ratio were determined; then it was researched how N/L ratio and the number of leukocyte and neutrophil affect the matters such as re-admission of the case, having a diagnosis in ED and need for hospitalization. Results: In total, 1035 patients were included in the study. 61.6% of the patients were female; the average age of the patients was 46,74±19,51. The N/L ratios were significantly high in the patients, who were male, over the age of 65, had renal failure, diabetes and malignancy or had used chemotherapy and anticoagulant drugs.