Erişkin ve pediatrik hastalarda ameliyat öncesi onam hakkında anestezi doktorlarının farkındalığının değerlendirilmesi
The evaluati̇on of anesthesi̇a doctor's awereness on preoperati̇f i̇nformed consent at adult an pedi̇atri̇c pati̇ents
- Tez No: 493523
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Anestezi ve Reanimasyon, Forensic Medicine, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Ülkemizdeki Anestezi ve Reanimasyon hekimlerinin aydınlatılmış onam hakkındaki bilgi düzeylerini ölçmek ve bu önemli konuya karşı farkındalık oluşturmaktı. Gereç ve Yöntem: Erişkin ve pediatrik hastalarda onam ile ilgili 33 sorudan oluşan anket ülkemizdeki anestezi ve reanimasyon hekimlerine internet aracılığıyla e posta yoluyla yollanıldı. Anket sonucunda toplanan veriler SPSS 15.0 veri tabanına girilerek analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 304 Anesteziyoloji ve Reanimasyon hekiminden 141'i (%46,4) TUÖ, 106'ı (%34,9) uzman hekim ve 57'i (%18,8) öğretim üyesiydi. Katılımcıların 156'ı erkek; 158'i kadındı. Çalışmamızda operasyona girecek erişkin olgulardan yazılı onam alanların sayısı 264(%86,8) olarak bulundu. Poliklinik şartlarında yeterli bilgi verdiğini düşünenlerin sayısı ise 121 (%40,2) olarak belirlendi. Elektif cerrahi planlanan pediatrik olgularda, yetkili ebeveynin bilgilendirilmesi ve onam alınmasının yeterli olduğunu düşünen hekim sayısı 159 (%52,3) olarak belirlendi. Elektif cerrahi planlanan pediatrik olgularda, yetkili ebeveynin bilgilendirilmesi ve onam alınmasının yeterli olduğunu düşünen hekim sayısı 159 (%52,3) olarak belirlendi. Çalışmamıza katılanlara,“Sizce psikolojik ve mental gelişimi yeterli olan çocuk hastalardan, kendilerine uygulanacak tıbbi girişim ile ilgili olarak onam alınması gereken minimum yaş sınırı ne olmalıdır”sorusu yöneltildiğinde alınan cevabın ortalaması 14,13±3,27 olarak belirlendi. Sonuç: Anket çalışmamızda elde ettiğimiz verilere göre, çalışmamıza katılan hekimlerin eğitim sürecinde aydınlatılmış onam kavramı ve adli yükümlülükleri ile ilgili eğitim alma oranları düşük çıkmıştır. Eğitim eksikliği sonuç olarak günlük pratikte aksaklıklara yol açmaktadır. Pediatrik hastalardan onam alınma yaşı, pediatrik hastalara yönelik çalışmalarda aktif/pasif onam kavramları gibi konuların ülkemizdeki anestezi hekimleri için hala netlik kazanmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Backround(Purpose): Is to Evaluate our country's anesthesia doctor's understanding on informed consent and raise awareness on this important subject. Matherial and Method: A survey composed of 33 questions was sent to our country's anesthesia doctors via e-mail. Data which were gathered via surveys analyzed with SPSS 15.0. Results: Among 304 anesthesia doctor 141(%46,4) of them were residents, 106(%34,9) of them were attending and 57(%18,8) of them were academic members. 156 of participants were male, 158 of them were female. In our study who gets informed consent from adults were 216(%86,8). 121(%40) of participants though that giving information at outpatient circumstances was enough. The percentage of participants who thinks getting informed consent from an authorized parent is enough at pediatric cases was 159(%52,3). In our survey there was that question:“ In your opinion what is the approiate age to get informed consent at pediatric cases whom has enough psychological and mental development?”. Mean answer to that question was 14,13±3,27. Conclusion: According to the information we gathered via our survey the education which is given to the doctors isn't enough on informed consent and legal obligations. And the lack of education causes some disrupts during daily practice. Among our country's anesthesia doctors these topics are still not clarified; the age of getting informed consent at pediatric cases, active/passive consent at studies which are aimed at pediatric cases.