Yaşlılarda istismarı belirlemeye yönelik ölçek geliştirme çalışması
Scale development study to determine elderly abuse
- Tez No: 493522
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Geriatri, Family Medicine, Geriatrics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bireysel ve toplumsal açıdan yıkıcı olan yaşlı istismarına müdahalede ilk adım istismarın saptanmasıdır. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde yaşlı istismarını taramada kolay ve hızlı uygulanabilir bir gerecin varlığının, istismarı saptama ve müdahalede sağlık politikası geliştirmek açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı farklı tiplerde yaşlı istismarının varlığını göstermeyi hedefleyen, Türkiye'de yaygın kültür ve anlayışa uygun, Türkçe dilinde bir tarama ölçeği geliştirmektir. Yöntem: Metodolojik araştırma modelinde yürütülen çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı bulunan 2 eğitim aile sağlığı merkezi ile Balçova ve Altındağ'da bulunan birer aile sağlığı merkezine Aralık 2016-Mart 2017 tarihlerinde başvuran ve sözlü ve yazılı onamı alınan 65 yaş üstü bireyler arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların bilişsel becerilerini değerlendirmek amacıyla Mini Mental Test (MMT) / Eğitimsizler İçin Mini Mental Test (MMT-E) uygulanmıştır. Veri toplamak için sosyodemografik veri formu, Hwalek-Sengstock Yaşlı İstismarı Tarama Testi (HSYİTT) ve yeni geliştirilecek ölçeğin soru havuzu olan Yaşlı İstismar Tarama Ölçeği Soru Havuzu (YİTÖ-SH) uygulanmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 22.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada katılımcılara ilişkin demografik değişkenler için ortalama ve standart sapma, sayı ve yüzdeler gibi tanımlayıcı istatistikler uygulanmıştır. Kapsam geçerliği için uzman görüşlerinin alınıp değerlendirildiği delfi tekniği, ölçüt geçerliği için Pearson korelasyon analizi, yapı geçerliği için açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Ölçeğin güvenirliği için Cronbach's alfa, madde toplam puan korelasyonu ve test-yarı test analizlerinden faydalanılmıştır. Ölçeğin kesme puanı Hwalek-Sengstock Yaşlı İstismarı Tarama Testi (HSYİTT) ölçüt alınarak ROC (Receiver Operating Characteristic) analiziyle hesaplanmıştır. Bulgular: Araştırmacılar tarafından alan yazın taraması sonucu oluşturulan 47 maddelik soru havuzu uzman görüşlerinin iki aşamalı analizi sonrası 57 madde olarak düzenlenmiştir. Ön deneme sonucu madde indirgeme çalışması ile 41 maddelik uygulama formu elde edilmiştir. Asıl uygulama sonrası açımlayıcı faktör analizi sonucu toplam varyansın % 67,53'ünü açıklayan üç alt boyutlu 15 maddelik ölçek formu elde edilmiştir. Ölçeğin güvenirlik analizinde Cronbach alpha iç tutarlık katsayısı 0,85 ve iki yarı-test korelasyonu 0,90 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The first step in intervening in elder abuse, which is destructive in terms of individual and socially, is to determine abuse. The existence of an easy and short tool in the screening of elderly abuse in primary health care services is important for developing health policy in detection and intervention of abuse. The aim of this study is to develop a screening scale in Turkish, which is relevant to the valid culture and understanding in Turkey, to determine elderly abuse. Methods: A methodologic research is conducted among the individuals over 65 years of age who applied for two educational family health centers affiliated to Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Family Medicine Department and also two family health centers in Balçova and Altındağ between December 2016 and March 2017. Oral and written consent was obtained from participants. Mini-Mental Test (MMT)/The Mini Mental Test (MMT-UE) for the uneducated for assessing participants' cognitive skills. Socio-demographic information form, The Hwalek- Sengstock Elderly Abuse Screening Test and Elderly Abuse Screening Scale - Question Pool (EASS-QP) were applied for obtaining data. SPSS 22.0 package program is used for analysis. Mean, standard deviation, number and percentage are obtained as descriptive statistics. Expert opinions are obtained and evaluated by delphi technique for content validity; Pearson correlation analysis for criterion validity and exploratory factor analysis for the construct validity were performed. For the reliability of the scale, Cronbach's alpha, item total score correlation and two half-test analyzes were used. The cut-off score of the scale was calculated by ROC analysis based on The Hwalek-Sengstock Elder Abuse Screening Test. Results: The 47-item question pool generated by the researchers as a result of literature review. It reached to 57 items after the two-stage analysis of expert opinions. A 41-item application form was obtained with item reduction study after a pre-trial. After the actual application, a 15-item scale form with three sub-dimensions explaining 67.53% of the total variance resulting from exploratory factor analysis is obtained. In the reliability analysis of the scale, the Cronbach α internal consistency coefficient is 0.85 and the split half-test correlation is found 0.90.