Meme kanserine bağlı lenfödemin saptanmasında kolay ölçüm volümetresi: Validite çalışması
Easy measurement volumeter in detection of breast cancer related lymphedema: A validity study
  1. Tez No: 493529
  2. Yazar: ONUR ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç ve Hipotez: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Meme kanseri tedavisinin en önemli komplikasyonlarından biri lenf dolaşımının bozulmasına ikincil olarak subkutan proteinden zengin sıvı artışı ile karakterize olan lenfödemdir. Lenfödem tanısında altın standart su taşırma metodu olarak tanımlanmaktadır. Ancak kullanılan standart volümetre ağırdır, kırılabilir malzemeden yapılmıştır ve hacim ölçümü için ek bir ölçü kabı gerektirmektedir. Bu dezavantajlara ek olarak suyun doldurulup boşaltılmasındaki zorluklar ve aynı kabın farklı hastalar tarafından kullanılması sebebiyle hijyen problemlerine sebep olmaktadır. Standart volümetrenin bu olumsuz yönleri yeni bir volümetre modeli gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Tarafımızca tasarlanan kolay ölçüm volümetresi standart volümetreden daha hafif ve daha küçük boyutludur. Kırılmaya dayanıklı bir malzemeden yapılmıştır. Ayrıca temizliği kolaydır. Bunlara ek olarak cihazın kendi ölçeği mevcuttur. Çalışmamızda yeni tasarlanan bu cihazın ölçümlerinin geçerliliği araştırılmıştır. Materyal ve Yöntem: Validite çalışması için ilk adımda standart hacimli silindirlerin volüm ölçümü, kolay ölçüm volümetresinde ve standart volümetrede üçer kez yapıldı. Bilinen hacimli silindirler (ölçülen hacimler 250 ml ile 3000 ml arasında değişmektedir) her iki volümetreye yavaşça daldırıldı. Daha sonra taşan suyun miktarı dijital tartıda tartılarak ölçüldü. İkinci adımda sağlıklı 15 gönüllü, sağ ve sol kol için üçer kez olmak üzere, kollarını aksilla seviyesine kadar volümetrenin içine daldırdı. Taşan suyun ağırlığı tartıldı ve her iki volümetredeki ölçümler karşılaştırıldı. Üçüncü adımda 28 meme kanserine bağlı üst ekstremite lenfödem hastasının kol hacimleri her iki volümetre ile ölçüldü ve karşılaştırıldı. Veriler SPSS 22.0 paket programı ile değerlendirildi. Bulgular: Standart hacimli silindirlerle yapılan ölçümlerde standart volümetre ve kolay ölçüm volümetresi arasında yüksek uyum saptanmıştır. Bağımlı örneklem t testi ile her iki cihazdaki ölçümlerin ortalaması karşılaştırılmış olup Sig.( P değeri ) 0,927 saptanmıştır. Bu değerin α = 0,05'ten büyük olması, iki cihazın ölçümleri arasında fark olmadığını belirtmektedir. Standart hacim ölçümlerinde iki cihazın varyansları Levene'nin varyansların eşitliği testiyle değerlendirilmiş ve Sig.(P değeri) 0,981 saptanmış olup iki cihazın ölçümlerinin değişkenliği birbiriyle aynıdır. Gönüllülerde yapılan ölçümlerde de iki cihazın ortalamaların farklılığı bağımlı örneklem t testi ile değerlendirilmiştir. İki cihaz arasındaki ölçümlerin farklı olmadığı (sig.= 0,105) saptanmıştır. Kolay volümetre ve standart volümetrenin ölçüm değerlerinin değişkenliği için Levene'nin varyansların eşitliği testi kullanılmıştır. İki cihazın ölçüm değişkenliği arasında anlamlı fark saptanmamıştır (sig.=0,932). Lenfödem hastaları arasında yapılan ölçümlerde de iki volümetre arasındaki ölçümler uyumludur (etkilenen kol sig.=0,842 ve sağlam kol sig.=0,075). Hastaların vücut kitle indeksi ve kilosu ile her iki volümetrede ölçülen üst ekstremite hacim ortalamaları arasında anlamlı korelasyon saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda tasarlamış olduğumuz ''Kolay Ölçüm Volümetresi'' ile yapılan hacim ölçümlerinin geçerli olduğu saptanmıştır. Kendi ölçeğini içermenin yanında daha hafif, daha küçük, kolay temizlenebilir olma avantajları vardır. Geliştirdiğimiz kolay ölçüm volümetresinin günlük pratik kullanıma uygun olduğunu düşünmekteyiz. Üretim maliyetinin azaltılması sağlanabilirse hastalara evde kullanım için önerilmesini hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim and Hypothesis: Breast cancer is the most common cancer among women. One of the most important complications of the breast cancer treatment is lymphedema which is characterized by protein rich subcutaneous fluid accumulation due to deteriorated lymph flow. Water displacement method is considered to be the gold standart method for the diagnosis of lymphedema. However, the standart volumeter is heavy, fragile. Furthermore an additional measuring container is needed to measure the volume of the displaced water. Difficulties in filling and emptying of the volumeter and using the same volumeter for different patients causes hygiene problems. These disadvantages necessitates a new model of volumeter. New volumeter that is designed by us is lighter, smaller and more sturdy. Also the easy measurement volumeter is easier to clean. Besides it has its own scale. In this study, validaty of this newly designed volumeter is investigated. Materials and Methods: At the first step of the validity study, volume of the standart cylinders was measured for three times with standart volumeter and easy measurement volumeter. Cylinders with known volumes (volumes change between 250 ml and 3000 ml) is slowly submerged into the both volumeters. Thereafter, the amount of water that is displaced was measured by weighing with a digital scale. In the second step, a total of 30 arm volumes of 15 volunteers were measured. Every volunteer immersed their right and left arms for three times until the top of the volumeter came to contact with axilla. Then displaced water was weighted and results were compared between two volumeters. At the third step, arms of the 28 patients with breast cancer related lymphedema was measured with each volumeter for one time and the means were compared. Datas are assessed with SPSS 22.0 software package program. Results: There was a high degree of consistency between measured volumes of cylinders of known volumes measured with standart volumeter and easy measure volumeter. The measured mean volumes with two volumeters was assessed with paired sample t test. Sig.(P value) was 0,927 and was higher than alpha=0,05 which means there was no difference between measurements of both volumeters. The variance of measurements of the devices was assessed with Levene's test for equality of variances. Sig.(P value) was obtained as 0,981. According to this result null hypothesis can not be rejected which signifies there is no difference in variances of measurements between two volumeters. Likewise, paired sample t test was used to evaluate the differences between the means of the measurements in healthy volunteers group. No difference was detected between the means of arm volumes measured with standart volumeter and newly designed volumeter (sig= 0,105). Additionally, there was no significant difference between variances of measurements between two volumeters which is evaluated with Levene's test of equality(sig=0,932). The measurements between two volumetres are also consistent in lymphedema patients group (involved arm sig=0,842 and normal arm sig=0,075) There was a significant correlation between the body mass index and mean arm volumes that is measured by standart volumeter and ''Easy Measurement Volumeter''. Conclusion: Our study revealed newly designed '' Easy Meeasurement Volumeter'' is valid in terms of measuring arm volume. This volumeter has the advantages of containing its own scale for volume measurement also it is smaller, lighter and easier to clean. Simple measure volumeter is appropriate for using in daily practise. If the production cost can be lowered, we aim to use this volumeter for self-measurement at home.