Meme kanserli hastalarda aksiller diseksiyon sonrası gelişen lenfödeme bağlı cilt ve tırnak bulguları
Evaluation of hand and nail findings in patients who develop lymphedema after axillary dissection
  1. Tez No: 417414
  2. Yazar: MUSTAFA SAYGIN DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN BALAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen malign tümör olup, kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık %30'unu oluşturmaktadır. Meme kanseri tedavisinde sağ kalıma etkisi olmamasına rağmen aksiller diseksiyon yapılmasının nedeni aksiller lenf nodlarının en önemli prognostik belirleyici olması ve diseksiyonun bölgesel hastalığın kontrolünü sağlanmasında katkısından dolayıdır. Adjuvan kemoterapi ve radyoterapinin planlanmasında da gereklidir. Kolda lenfödem aksiller diseksiyon sonrası görülen en önemli komplikasyondur; lenfödem ileri evrelerde kozmetik şekil bozukluğu, deri değişiklikleri fiziksel rahatsızlık ve fonksiyon yeteneği kaybına neden olabilir. İleri evrelerde kolda deri değişikliklerine neden olabilmektedir. Fakat bugüne kadar ellerde ve tırnaklarda meydana getirdiği değişikliklerle ilgili çalışma yoktur. Çalışmamızda meme kanseri nedeniyle aksiller diseksiyon yapılmış sonrasında lenfödem gelişmiş ortanca yaşı 50 olan 69 kadın hasta alındı. Hastaların yaş operasyon tipi, eksize edilen lenf nodu sayısı, metastatik lenf nodu sayısı cerrahi sonrası geçen süreleri kayıt altına alındı. Hastaların etkilenen kolları ve kontrol grubu olarak kabul edilen diğer taraftaki el dış yüzü, avuç içi ve tırnakları incelendi. Bulgular her iki taraf için kaydedildi ve ayrı ayrı kıyaslandı. El sırtı ve avuç içi bulgularının karşılaştırılmasında lenfödem tarafı ile kontrol tarafı arasında kserozis, solar lentigo ve palmar hiperlinearite yönünden anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p:1;1;1). Tırnaklarda saptanan longitudinal çizgilenme (p:0.561), koilonişi (p:0.317), Beau Çizgileri (p:0.596), lökonişi (p:0.147), melanonişi (p:0.650) ve pitting (p:0.820) açısından lenfödemli taraf ile sağlıklı taraf arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanamadı. Sonuç olarak, aksiller diseksiyonun el ve tırnaklardaki değişikliklerle ilişkili olmadığı düşünüldü. Bu çalışma aksiller diseksiyon sonrası gelişen lenfödem sonucu oluşabilecek el ve tırnak bulgularının incelendiği literatürdeki ilk çalışma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common malign tumor all over the world, and it accounts for about 30% of all cancer in women. Although axillary dissection does not effect the survival of patients treated for breast cancer, it is performed because axillary lymph node status is the most valuable prognostic indicator, and is effective at controlling regional disease. Pathological examination of the axillary lymph nodes is also required for planning of adjuvant chemotherapy and radiotherapy. Lymphedema of the upper extremity is the most significant complication after axillary dissection and advanced stages could cause cosmetic disfigurement, cause trophic changes in the skin, physical discomfort, and loss of functional ability. However, the presence of changes in the hands and nail unit has not been reported to date. In our study we enrolled 69 women with secondary lymphedema after axillary dissection. Age, surgery procedure, the number of removed and metastatic lymph node, level of lymphedema and time after surgery was recorded for each patient. Palm, dorsum of the hand and nails were examined on both affected arm and the contrlateral arm which served as a control. Findings were notted and compared separately for both sides. There was no significant difference with regard to frequency of xerosis, solar lentigo and palmar hyperlinearty between palm and dorsum on the lymphoedema side and the healthy side (respectively p:1;1;1) There was no significant difference with regard to frequency of longitudinal ridging (p:0.561), koilonychia (p:0.317), Beau's Lines (0.596), leukonychia (p:0.147), melanonychia (p:0.650), and pitting (p:0.820), between the nails on the lymphoedema side and the healthy side. As a result, it was thought that axillary dissection is not associated with changes in the hands and nails. To the best knowledge, this is the first study in literature which evaluates hand and nail findings secondary to lymphedema after axillary dissection.