Meme kanserine bağlı üst ekstremite lenfödem tanısı olan hastalarda sempatik sinir sistemi bulgularının değerlendirilmesi ve bu bulguların semptomlarla ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of sympathetic nervous system findings and their relationship with symptoms in patients with breast cancer related lymphedema
  1. Tez No: 949364
  2. Yazar: NURIDA OSMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ŞANAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, meme kanserine bağlı üst ekstremite lenfödemi olan hastalarda sempatik sinir sistemi, küçük lif fonksiyonları ve otonom semptomların değerlendirilmesi ve bu bulguların hastaların semptomlarıyla ilişkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 52 lenfödemli hasta ve 27 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik verileri kaydedildi. Sağlıklı kontrol grubunun her iki üst ekstremitesi değerlendirildi ve toplamda 52 üst ekstremite kontrol verisi kullanıldı. Her iki gruptaki üst ekstremitelerde elektrofizyolojik olarak SDY ve KSP değerlendirildi. Hastaların lenfödemli kolu ile sağlam kolu hem birbiriyle hem de kontrol grubunun verileriyle karşılaştırıldı. Elektrofizyolojik ölçümlerinde gözlemci içi ve gözlemciler arası güvenilirlik analizi yapıldı. Otonomik fonksiyonel kapasite COMPASS-31 skalası ile, hastaların fonksiyonellikleri ve günlük yaşam aktivitelerine katılımları ise Lenfödem Yaşam Etki Skalası (LYES) ile değerlendirildi. Numerik skala ile lenfödemli kolda ağrı, gerginlik ve ağırlık hissi ayrı ayrı değerlendirildi. Bu bulguların elektrofizyolojik parametrelerle ilişkisi incelendi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında sosyodemografik özellikler arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the sympathetic nervous system, small fiber functions and autonomic symptoms in patients with breast cancer related lymphedema and to investigate the relationship between these findings and patients' symptoms. Materials and Methods: A total of 52 patients with lymphedema and 27 healthy controls were included. Demographic and clinical data were recorded. Bilateral upper extremities of the control group were evaluated, yielding 52 upper limb data sets. SSR and CSP were electrophysiologically measured in both groups. Lymphedematous and unaffected arms of the patient group were compared with each other and with the upper extremity data of the control group. Intra- and inter-observer reliability of electrophysiological measurements was assessed. Autonomic symptoms were evaluated using the COMPASS-31 scale, while the functional status and daily life impact were assessed with the Lymphedema Life Impact Scale (LLIS). Pain, heaviness, and tightness in the affected limb were rated using a numerical rating scale, and their relationship with neurophysiological parameters was analyzed. Results: There was no significant difference in sociodemographic characteristics between the patient and control groups.