Düzensiz integrallerin mutlak Cesàro ve ağırlıklı ortalama metotları için integrallenebilirliği
Integrability for absolute Cesàro and weighted mean methods of improper integrals
  1. Tez No: 493583
  2. Yazar: BELKIZ UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NEDRET ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez kapsamında düzensiz integrallerin Cesàro ve Riesz integrallenebilirliği için yeterli şartları içeren bazı teoremlerin verilmesi amaçlanmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde gerekli tanım, eşitlik ve gösterimler verilerek ilerleyen bölümlerdeki teoremlerin ispatlarında kullanılacak bir lemma ve ispatı verilmiştir. İkinci bölümde integrallenebilme çarpanlı düzensiz integrallerin Cesàro ve Riesz integrallenebilmesi için yeterli şartların olduğu bazı teoremler ispatları ile verilmiştir. Son bölümde ise bir integrallenebilme metodunun diğer bir integrallenebilme metodunu gerektirmesi için yeterli şartları içeren teoremler ve sonuçları ispatlarıyla birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to give some theorems including sufficient conditions for Cesàro and Riesz integrability of improper integrals. The thesis consists of three chapters. In the first chapter, necessary definitions, equations and notations are given. Later, a lemma to be used in the proofs of the following sections' theorems and its proof are given. In the second chapter, some theorems and their proofs including sufficient conditions for Cesàro and Riesz integrability of improper integrals with an integrability factor. In the last chapter, some theorems and their results including sufficient conditions that an integrability method implies another integrability method are given with their proofs.