R+'da mutlak Cesàro ve Riesz toplanabilir integraller
Absolute Cesàro and Riesz summable integrals in R+
  1. Tez No: 865717
  2. Yazar: MEHMET NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NEDRET ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez kapsamında düzensiz integrallerin Cesàro ve Riesz toplanabilirliği için yeterli şartları içeren bazı teoremlerin verilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca iki toplanabilme metodunun denkliği için gerek ve yeter şartların bulunması amaçlanmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Toplanabilme teorisi hakkında bilgi verilip düzensiz integrallerin Cesàro ve Riesz toplanabilirliği için yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde bu tez konusuyla ilgili geçmişten günümüze kadar yapılan araştırmalara veya çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde gerekli tanım, gösterimler ve sonraki bölümlerde kullanılacak bazı teoremlere ve notlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde toplanabilme çarpanlı düzensiz integrallerin Cesàro ve Riesz toplanabilir olması için yeterli şartları içeren teoremler verilmiştir. Son bölümde ise önceki bölümde verilen teoremlerden faydalanarak düzensiz integrallerin farklı özel metotlarla toplanabilirliğinin incelenebileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it is aimed to give some theorems containing sufficient conditions for the Cesàro and Riesz summability of improper integrals. In addition, it is aimed to find necessary and sufficient conditions for the equivalence of two summability methods. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, information about the theory of summability is given and studies on Cesàro and Riesz summability of improper integrals are mentioned.In the second chapter, research on this thesis topic from past to present is included. In the third chapter, the necessary definitions, notations and some theorems and notes that will be used in the following chapters are included. In the fourth chapter, theorems containing sufficient conditions for improper integrals with summability factors to be Cesàro and Riesz summable are given. In the last section, it is stated that the summability of improper integrals can be examined with different special methods by using the theorems given in the previous section.