Clustering routing techniques for wireless sensor networks
Kablosuz sensör ağları için kümelenme yönlendirme teknikleri
- Tez No: 493584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kablosuz algılayıcı yaygın olarak kullanmasina rağmen ciddi sorunları vardır. Bunların arasında enerji tasarrufu gelir. Enerji optimizasyonu, ağdaki kümelenmelerin oluşturulması ve hangi sensör düğümlerinin küme başı haline gelmesi belirlenmek olay bazi çeşitli protokoller vasıtasıyla iletilerek yapılabilr. Bu protokollerin en yaygın LEACH'dir. Bu protokol Particle Swarm Optimizasyon algoritması kullanılarak iyileştirilebilir. Bu tezde, önce, LEACH protokolünde çok sayıda değişikliği içeren çeşitli mevcut optimizasyon tekniklerini tartışılmiştır. PSO ile LEACH'e iyileştirmeler yapılarak çeşitli sistemiyle çalişmalar yapılmıştır. Bu deneylerin amacı, her bir çalışmanın sonucunda ölü düğüm sayısını not ederek sistemin enerji tasarrufu için nasıl optimize edildiğine işaret edecektir. PSO kullanarak LEACH, LEACH'den çok daha iyi sonuçlar ortaya koymuştur. Bu, ölü düğümleri sınırlayan ve toplam enerji kullanımını ve ağ ömrünü artıran olası bir optimizasyon tekniğine işaret eder.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks have several serious problems,although prevent their widespread adoption. Among them is energy conservation. Energy optimization is done through various protocols that set the chain of events, including the formation of clusters in the network and which choosing some as the cluster heads. The most prevalent of these protocols is Low Energy Adaptive Clustering Hierarchy (LEACH). This protocol can be improved using the Particle Swarm Optimization algorithm (PSO). This thesis first discusses the various existing optimization techniques, including numerous modifications to the LEACH protocol. It then conducts a series of similutions to note the difference of LEACH alone versus LEACH with PSO. The purpose of these experiments is to note the number of dead nodes at the conclusion of each run. This will point to how optimized the system is towards energy conservation. LEACH using PSO revealed much better results than LEACH on its own. This points to one possible optimization technique that limits dead nodes and increases overall energy usage and the network lifetime.