Olasıyı kuran olanaksız bir mekan: Müze
The museum as a heterotopic space constituting the possible
- Tez No: 493585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanoğlunda geçmişten bugüne hep bir biriktirme, geçmişte olup biteni bugünü besleyen bir araç olarak yanında taşıma eğilimi olmuştur. Bu eğilim, farklı zamanlarda farklı şekiller almıştır. Tarih sahnesinin baş kahramanlarına ait koleksiyonlar, özel nesneler, nadir ve ilginç olan herşey nesilden nesile aktarılmak üzere özel mekanlarda depolanmıştır. Bu depolamanın; İskenderiye'nin mirası, nadire kabineleri, hafıza tiyatroları, Rönesans'ın ansiklopedik müzeleri, Medici müzeleri, modern müzeler ve günümüzde 'yeni müzeler' gibi bir artsüremli gelişiminden söz etmek mümkündür. 19.yy'da müze, özel koleksiyonlardan bir toplumsal uzlaşım aracı olarak halka açılmıştır. Modern düşünceyle eş zamanlı gelişim gösteren kamusal müzelerin kavramsal çerçevesini anlamak için kamusallık, ulus devlet, özerklik, ütopya, bellek gibi modernitenin temel bazı kavramlarını çözümlemek kaçınılmazdır. Preziosi'nin "Modernlik müzenin eseri ve onun en büyük kurmacasıdır'' sözü modernlik ve müzenin ontolojik bir yakınlığı olduğunu gözler önüne sermektedir. Modernitenin inşasında müzenin rolü hayati öneme sahiptir. Evrenselliğe ve bireyselliğe dair düşünceler müzede canlandırılır; ulus, devlet ve kamu düşüncesi müzede örgütlenir; birey müzede terbiye edilir; akıl ve tarih burada sahnelenir; sanat ve sanat tarihi burada yeniden 'icat' olunur. Bu çalışmanın esas konusu 19.yy'da modern düşüncenin bir ürünü olarak ortaya çıkan 'müze' kavramı ile birlikte 'müze' yapılarının günümüze kadar nasıl seyir ettiğidir. Modernlik düşüncesinin müze mimarisi üzerindeki etkisi müzenin kavramsal çerçevesini dönüştürmüştür. Düşünce-ürün arasındaki ilişki bu kavramsal çerçeve ile biçimlenir.
Özet (Çeviri)
In human beings there has been always a tendency to accumulate past and present as a meaning of nourishing what has happened in the past. This tendency has taken different forms at different times. Collections which belongs to the main heroes of the history stage ; special objects, everything rare and interesting are stored in special places in order to be transmitted from old generations to new ones. It is possible to mention this storage is the chronological development of Alexandria's heritage, cabinet of curiosities, memory theaters, encyclopedic museums of Renaissance, Medici museums, modern museums, and today“new museums”. In the 19th century, the museum was opened to the public in order to provide social mediation from private collections. If we want to understand the conceptual framework of public museum showing the development of the modern mind simultaneously publicity, nation-state, autonomy, utopia and modernity is inevitable to resolve some basic concepts such as memory. According to of Preziosi ;“Modernity is the biggest work of the museum and its greatest fiction at the same time ”shows that it is an ontological affinity between modernity and the museum. The role of the museum in the establishment of modernity is crucial. Universality and individuality are revived in the museum; the nation, the state and the thoughts of the public is rationalized in the museum; the citizen is trained in the museum; It staged in mind and history museums; art and history of art are 'invented' here. The main subject of this study is how the 'museum' constructions, along with the 'museum' concept, emerged as a product of modern thought in the 19th century. The influence of the idea of modernity on museum architecture has transformed the conceptual framework of the museum. The relation between thought and product is shaped by this conceptual framework.