Dielektrik geçirgenlik ölçümüne dayalı bir gaz kromatografi dedektörü geliştirilmesi ve çeşitli bileşikler için kullanılabilirliğinin araştırılması
Developing a gas chromatographic detector based on dielectric permeability measurement and investigating usability for various compounds
  1. Tez No: 493593
  2. Yazar: TAKI EDDINE HAROUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALAT ÖZPOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gaz Kromatografisi (GC), ayırma işlemi az miktarda numune gerektiren ve uçucu türevlere kolayca dönüşebilen numune, N2, Ar veya He gibi hareketli bir inert gaz fazının yardımıyla analitik kolona taşıyarak, tercih edilen bir ayırma yöntemidir. Modern GC sistemlerinde dedektörün bağlı olduğu, adlandıran Elüsyon prosesi 30-100 metre uzunluğu bir analitik kolonda gerçekleştirip işlem yapılır. Ayrılan bileşikler GC uygulamalarının %95'inde, Isı İletkenlik Dedektörü (TCD), Alev İyonlaşma Dedektörü (FID), Elektron Yakalama Dedektörü (ECD) ve Azot Fosfor Dedektörü (NPD) gibi uygun bir detektör ile fiziksel özelliklerin ölçülmesine bağlı olarak nicel olarak saptanır. GC teknikleri ve dedektörleri son on yılda neredeyse istikrarlı hale geldi ve yakın zamanda yeni ticari dedektörler üretilmedi. Bu tez çalışmasında, dielektrik geçirgenlik ölçümüne bağlı olarak polar bileşikler için seçici yeni bir GC dedektörü geliştirilmiştir. Bir kapiler kolon hücre olarak kullanılmıştır. Kolondan geçen polar türlerinden uyarılmış sinyal elde etmek için 100 Hz. kare dalga sinyal bu dedektör hücresine uygulanır. Oluşturulan sinyaller, amplifikatör kilidi (LIA) ile demodüle ve amplifiye edilip ve daha sonra kromatogram elde etmek için bir yazıcıya veya entegratöre gönderilir.
Özet (Çeviri)
Gas Chromatography is a preferred separation method if the separation requires small amount of sample and the sample that can be easily transformed into volatile derivatives to be eluted through analytical column by aid of a mobile inert gas phase like N2, Ar or He. The so-called elution process is achieved in analytical column with 30-100 m length to which a detector is connected in GC systems. The separated compounds are detected and determined quantitatively depending on measuring any physical property by a suitable detector such as Thermal Conductivity Detector (TCD), Flame Ionization Detector (FID), Electron Capture Detector (ECD) and Nitrogen Phosphor Detector (NPD) in 95% of the GC applications. GC techniques and detectors became nearly stable in the last ten years and no new commercial detectors are produced recently. A new GC detector has been developed in this thesis work which is selective for polar compounds depending on measurement of dielectric permeability. A capillary column about 10 cm in length is used as detecting cell. 100 Hz square signal is applied to this cell to obtain induced signal from polar species passing through the cell. The induced signals are demodulated and amplified by lock-in-amplifier (LIA) then sent to a plotter or integrator to obtain chromatogram.