Buckling and post-buckling behaviors of metal sandwich beams with polymeric foam core
Polimerik köpük çekirdekli metal sandviç kirişlerin burkulma ve burkulma sonrası davranışları
- Tez No: 493607
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL APALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, EPS köpük çekirdekli ve alüminyum yüzey malzemeli sandviç kirişlerin burkulma ve burkulma sonrası davranışlarını incelemektedir. Burkulma olayının öneminden dolayı, bu durum bu tez çalışmasında vurgulanmıştır. Sayısalçözümler; lineer elastik öz değer analizi, küçük şekil değiştirme-büyük yer değiştirme analizi ve burkulma sonrası davranışı belirlemek için malzeme plastisitesinin değerlendirilmesi olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Değiştirilmiş Newton–Raphson yöntemi geometrik ve malzeme bakımından lineer olmayan özellikleri dikkate alınarak analize uygulanmıştır. Öz değer analizine göretahmin edilen kritik yükler, lineer olmayan geometrik ve malzeme özellikleri dikkate alınarak yapılan analizlerden elde edilen kritik yükler ile karşılaştırılmıştır, ayrıca elasto-plastik analizlerden ölçülen kritik burkulma yükleri, deneysel çalışmadan ölçülen kritik burkulma yüklerine yakın sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the buckling and post-buckling behaviors of aluminum sandwich beams with EPS foam core. Due to the importance of buckling phenomenon, this aspect was highlighted in this thesis. The numerical solutions comprised of three stages: i) the eigenvalue analysis based on the linear elasticity, ii) the small strain – large displacement analysis, iii) the consideration of material plasticity in the determination of post-buckling behavior. Modified Newton – Raphson Method has been implemented to the geometrical and material nonlinear analyses. The predicted critical loads based on the eigenvalue analysis were compared to those predicted from the geometrical and material nonlinear analyses, as well as the measured from the elastic – plastic analyses presented critical buckling loads closer to those measured from experimental work.