Beta türleri olan Beta Vulgaris Var. saccharifera, Beta vulgaris Var. rapacea ve Beta vulgaris Var. cicla arasında somatik hibridizasyon ve protoplast kültürü
Somatic hybridization and protoplast culture between Beta Vulgaris Var. saccharifera, Beta vulgaris Var. rapacea and Beta vulgaris Var. cicla with beta varieties
- Tez No: 493610
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan bu çalışmada farklı Beta varyeteleri arasında protoplast füzyonu gerçekleştirerek ıslah çalışmaları için farklı genetik varyasyonlar elde etmek ve protoplast izolasyonu, yaparak protoplast füzyonunu açısından Beta türlerinde uygulanabilir pratik bir protokol oluşturmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada in vivo koşullarda yetiştirilmiş şeker pancarı (Beta vulgaris Var. sacchariferia), hayvan pancarı (Beta vulgaris Var. rapacea) ve pazı (Beta vulgaris Var. ruba) yapraklarından protoplast izolasyonu ve füzyonu gerçekleştirilmiştir. Yüzey sterilizasyon denemeleri sonucunda, yaprak eksplantlarında % 0.1 HgCl2 sterilizasyon yöntemiyle, % 100 oranında sterilizasyon başarısı sağlanmıştır. Şeker pancarı eksplantlarında en yüksek canlı protoplast sayısı 16 saatlik enzim inkübasyonundan elde edilmiştir. Hayvan pancarı ve pazıda ise 12 saat'lik inkübasyon sonucunda elde edilmiştir. Elde edilen protoplastlar ile füzyon çalışması yapabilmek için PEG6000'nin üç farklı konsantrasyonu kullanılmıştır. Şeker pancarı x pazı ve şeker pancarı x hayvan pancarı arasında en yüksek ikili füzyon (59 adet ve 62 adet ile) elde edilen uygulama 20 dk % 20 PEG6000 uygulamasıdır. Elde edilen füzyon ürünleri mikrokallus oluşumu için farklı büyüme düzenleticiler içeren Murashige ve Skoog (MS) süspansiyon ortamına aktarılmıştır. Araştırma sonucunda da en iyi mikrokallus oluşumu 2 mg/L NAA, 0.5 mg/L BAP ve 0.2 mg/L 2,4 D içeren süspansiyon ortamından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to create genetic variations by protoplast fusion between different Beta varieties for breeding studies and to establish a practical protoplast isolation and fusion protocol. In this study protoplast isolation and fusion were performed from leaves of Beta vulgaris Var. sacchariferia, Beta vulgaris Var. rapacea and Beta vulgaris Var. ruba grown in vivo conditions. As a result of surface sterilization experiments, 100% sterilization success was achieved in leaf explants by STR1 sterilization method. The highest live protoplast number for sugar beet explants was obtained from 16 hours of enzyme incubation. The highest live protoplast number for fodder beet and explants was obtained from 16 hours of enzyme incubation. To obtain protoplast fusion three different concentrations of PEG6000 were used. The highest double fusion between sugar beet and chard (59 double fusion) and between sugar beet and fodder beet (62 double fusion) were obtained with 20% PEG6000 20 min application. Micro callus formation was obtained by taking the fusion products in MS suspension culture. The best micro callus formation was obtained from 2 mg/L NAA, 0.5 mg/L BAP and 0.2 mg/L 2,4 D application.