Postnatal kilo alımının ve diğer risk faktörlerinin ileri evre prematüre retinopatisi gelişimine etkisi
To evaluate the role of post-natal weight gain and other risk factors to predict the development of severe retinopathy of prematurity
  1. Tez No: 493622
  2. Yazar: FURKAN KIRIK
  3. Danışmanlar: DR. ŞENAY AŞIK NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Şiddetli prematüre retinopatisi gelişiminde kilo alımının ve diğer risk faktörlerinin hastalık gelişimi ve evresi üzerine etkisinin değerlendirilmesi GEREÇ ve YÖNTEM: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Eylül 2010 ve Eylül 2014 tarihleri arasında prematüre doğum nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) yatırılarak takip edilen 207 prematüre infant çalışmaya dahil edildi. Hastaların prematüre retinopatisi (PR) varlığı ve şiddeti, haftalık kilo alımları, uygulanan oksijen desteğinin süresi ve diğer risk faktörleri retrospektif olarak incelendi. Preterm infantlar PR şiddetine göre iki gruba ayrıldı: İmmatür retinası veya hafif PR'ye sahip prematüreler Tedavi (–) ve eşik hastalığı olan veya PR nedeniyle tedavi edilen prematüreler Tedavi(+). İki grubun postnatal kilo kazanımları ve kilo kazanım oranları student independent sample t test ile karşılaştırıldı. Receiver operating characteristic (ROC) eğrisi uygulanarak kilo kazanımı için en iyi kesim (best-cut off) noktası bulundu ve ağır PR için risk faktörlerinin belirlenmesinde lojistik regresyon analizi kullanıldı BULGULAR: 207 bebeğin 28'inde (%13,5) eşik hastalık mevcuttu. 4. ve 6.
Özet (Çeviri)
PATIENTS AND METHODS: Two hundred and seven premature infants hospitalized in neonatal intensive care unit (NICU) of Bakirkoy Dr. Sadi Konuk education and research hospital between September 2010 and September 2014 were included. Presence and severity of retinopathy of prematurity, weekly postnatal weight gain, time of oxygen therapy and other risk factors were retrospectively evalutaded. Preterm infants were divided into two groups according to severity of ROP as: preterm infants with immature retina or mild ROP Treatment(–) group and preterm infants with threshold ROP or treated Treatment(+) group. Postnatal weight gain and weight gain proportion of two groups were compared with student independent sample t test. Receiver operating characteristic curve were applied and best cut-off point of weight gain was obtained and logistic regression analysis was used to predict severe ROP. RESULTS: There were 28 (13.5%) infants who had threshold ROP.